Zamknij

Wiosna w Muzeum Wsi Radomskiej

Wiosna w Muzeum Wsi Radomskiej

Koncert pasyjny w Muzeum w Przysusze rozpocznie sezon artystyczny w Muzeum Wsi Radomskiej – poinformowała Ilona Jaroszek dyrektor placówki. Koncert, który zaplanowano 17 marca będzie jednym z wydarzeń rozpoczynających nowy, wiosenny sezon w skansenie.

Dziś w Amfiteatrze Muzeum Wsi Radomskiej odbyła się konferencja prasowa z udziałem mediów, podczas której oficjalnie Pani Ilona Jaroszek zapowiedział i zaprosiła zwiedzających na rozpoczynający się wiosenny, artystyczny sezon w skansenie. W marcu będą koncerty i przede wszystkim obchody Niedzieli Palmowej, kwiecień upłynie pod hasłem wystaw, a maj rozpocznie znana i licznie odwiedzana przez publiczność impreza pt. „Koń w tradycji polskiej”

 

17.03.2024 r. (niedziela) godz. 18.00, Koncert pasyjny, MOK, (bilet ulgowy 10 zł)

Koncerty pasyjne wpisują się w refleksyjny nastrój Wielkiego Tygodnia poprzedzającego Wielkanoc.

 

17 marca 2024 r. w Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze wystąpią znakomici artyści:

 

      SERVI DOMINI CANTORES

 

Ojciec Rafał Kobyliński – tenor, dr wokalistyki, absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Katolickiego Uniwersytetu im. Jana Pawła II w Lubilnie, jezuita, wykładowca Akademii Katolickiej w Warszawie – Collegium Bobolanum oraz Wydziału Edukacji Muzycznej Collegium Joanneum.

 

Ksiądz Robert Kaczorowski – baryton, dr hab. sztuki muzycznej (wokalistyka), absolwent Akademii Teologii Katolickiej (obecnie Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), Akademii Muzycznej  im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku na wydziałach: instrumentalnym (organy) i wokalnym, doktorat sztuki muzycznej zdobył w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, zaś stopień doktora habilitowanego sztuki muzycznej uzyskał w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, adiunkt w Akademii Muzycznej w Gdańsku, proboszcz parafii św. Mikołaja w Szemudzie.

 

Ksiądz Paweł Sobierajski - tenor, dr hab. wokalistyki oraz dr nauk pedagogiczno-teologicznych, duszpasterz środowisk twórczych Diecezji Sosnowieckiej.

 

Ojciec Tomasz Jarosz – baryton, redemptorysta, absolwent Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego  w Krakowie,  dr wokalistyki.

 

Mirella Malorny – absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu oraz w klasie kameralistyki, współpracuje z wybitnymi śpiewakami – solistami m.in. Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie, Opery Krakowskiej, Opery Śląskiej, Opery Wrocławskiej, Opery Poznańskiej, oraz instrumentalistami (Metropolitan Opera New York, New York City Opera, Goeteborg Symphony Orchestra, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Filharmonia Śląska w Katowicach), laureatka licznych nagród za wyróżniający akompaniament.

 

14-15.03. 2024 r. (czwartek-piątek) Warsztaty etnograficzne wykonywania palm i pisanek wielkanocnych, prowadzone przez twórczynie ludowe z regionu opoczyńskiego – Mariannę Rzepkę i jej córkę Bożenę Dulnikiewicz z Bielowic.

Zapraszamy do zapisów - Tel: 48 675 22 48

 

W godz. 8.00 – 15.00 w tych dniach zapraszamy na kiermasz wielkanocny z tradycyjnym rękodziełem z regionu opoczyńskiego.

 

23.03.2024 r. (sobota), Rodzinne warsztaty wielkanocne- zdobienie pisanek i wykonywania palm, godz. 15.00-17.00 (bilet specjalny – 1 zł)

Rodzinne warsztaty wielkanocne

 

Serdecznie zapraszamy całe rodziny do wzięcia udziału w rodzinnych warsztatach wielkanocnych, które odbędą się w Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze 23.03.2024 r. w godz. 15.00-17.00. Podczas warsztatów będziemy tworzyli palmy i pisanki.

 

Na zajęciach poprzedzających Niedzielą Palmową, nauczymy się wykonywać palmy wielkanocne, kwiaty z bibuły oraz pisanki do koszyczka wielkanocnego. Uczestnicy zajęć przynoszą ugotowane jajko w skorupce, z którego zrobimy pisankę metodą batikową i nie tylko.

Bilet: 1 zł., Tel: 48 675 22 48

 

Niedziela Palmowa

24 marca 2024 roku

Godz. 10.00 – 18.00 

 

Ostatnia niedziela Wielkiego Postu obchodzona w Kościele na pamiątkę uroczystego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy na wiosenne święto Paschy,  w Polsce nazywana jest Kwietną, Palmową lub Wierzbną. Rozpoczynamy nią Wielki Tydzień poprzedzający Wielkanoc, najważniejsze kościelne i domowe zwyczaje oraz obrzędy ze świętem tym związane.

 

Program uroczystości:

 

11.30 – 17.00

warsztaty pisania pisanek techniką batikową, Ośrodek Edukacji Muzealnej.

 

12.00

ogłoszenie wyników konkursu pt. „Tradycyjna palma wielkanocna regionu radomskiego”       i wręczenie nagród laureatom, Kaplica z Rdzuchowa - Kolonii (wystawa pokonkursowa „Tradycyjna palma wielkanocna regionu radomskiego”).

12.45

formowanie procesji przed budynkiem Ekonomii Dworskiej z Wilkowa

13.00

Msza święta celebrowana przez ks. Biskupa Marka Solarczyka w zabytkowym kościele z Wolanowa pod wezwaniem św. Doroty na terenie muzeum; podczas uroczystej mszy diakoni Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu wykonają Pasję – utwór muzyczny poświęcony męce i śmierci Zbawiciela. Śpiewami liturgicznymi i śpiewaniem Męki Pańskiej będzie kierował ks. Andrzej Zarzycki.

14.30

Uroczyste otwarcie Dworu z Pieczysk z nową aranżacją oraz inscenizacja bitwy Powstania Styczniowego 1863-1864.

 Ponadto:

  • Wystawa pokonkursowa „Tradycyjna palma wielkanocna regionu radomskiego” - Kaplica z Rdzuchowa - Kolonii.
  • Kiermasz wielkanocny – spotkanie z twórcami ludowymi, którzy zaprezentują własnoręcznie wykonane wyroby, m.in. palmy, pisanki, koszyki, ceramikę - Zespół wiatraków.
  • Ekspozycja stała Muzeum Wsi Radomskiej uzupełniona o aranżacje świąteczne.

Zadanie: Wspólnym Szlakiem Niepodległości Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

 

Wstęp bezpłatny.

 

Plenerowa wystawa fotografii Tomasza Sikory pt. „Widzenie”.

Wernisaż 05.04.2024r.

 

Prezentowane na wystawie fotografie przedstawiają ludzi oraz plenery Muzeum Wsi Radomskiej, którymi zainspirował się znany i utytułowany fotografik Tomasz Sikora, podczas wizyt w skansenie.

 

Wernisaż wystawy odbędzie się 5 kwietnia 2024r. o godz. 11.00. Ekspozycję oglądać będzie można w muzealnych plenerach  do końca bieżącego roku.

Kurator wystawy Sebastian Klochowicz.

 

Tomasz Stanisław Sikora – polski fotograf, twórca teatralnych i filmowych plakatów, ilustracji książkowych, realizator prac dla europejskich i amerykańskich agencji reklamowych. Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych na całym świecie oraz prawie 100 wydawnictw autorskich. Był wielokrotnie nagradzany za kreatywność w fotografii. Dwukrotnie wybrany fotografem reklamowym roku w Australii gdzie mieszkał przez wiele lat.

 

Wystawa pt.: „Od adamaszku do żakardu – dawne tkaniny dworskie”.

11.04.2024r – 06.10.2024r.

 

11 kwietnia 2024 roku w Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu odbędzie się wernisaż wystawy pt.: „Od adamaszku do żakardu – dawne tkaniny dworskie”.

Na parterze Domu Ludowego przedstawione zostaną tkaniny i opisane będą ich funkcje na przykładzie życia dworskiego przełomu XIX i XX wieku. Prezentowane eksponaty najczęściej są rekonstrukcjami, dzięki czemu można je dotykać, czy przytulić, a tablica z próbkami tkanin dodatkowo ma wartość edukacyjną zwłaszcza dla młodszych Zwiedzających. Będzie można również obejrzeć tkaniny stosowane jako wystrój wnętrz (tj. dywany, zasłony), tkaniny pościelowe, meblowe oraz ubiory i modne ówcześnie dodatki.

Podczas zwiedzania wystawy będzie można również wystylizować się na damę lub dżentelmena z epoki i sfotografować się w muzealnej „fotobudce”.

Kuratorki wystawy: Klementyna Kozyra, Aneta Chałupka.

 

„Koń w tradycji polskiej”

1 maja 2024 r.

Plenerowe wydarzenie, którego celem jest popularyzacja wiedzy na temat roli konia w życiu codziennym Polaków w minionych wiekach oraz jego miejsca w polskiej historii i kulturze. Wydarzenie składać się będzie z trzech części, w których kolejno przedstawimy różne formy użytkowania koni i różne ich typy, tj. koń gospodarski, koń w służbach mundurowych, koń sportowy. W zagrodach muzealnych zaprezentowane zostaną warsztaty rzemieślników, których praca związana była z koniem użytkowym. Na terenie zagród zorganizowane zostaną również: wystawy pojazdów zaprzęgowych, warsztaty plastyczne dla dzieci.

Autor: Magdalena Gliszczyńska

Foto: Sebastian Klochowicz

Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego 2014-2020

×

Drogi Użytkowniku!

Administratorem Twoich danych jest Muzeum Wsi Radomskiej z siedzibą przy ulicy Szydłowieckiej 30 w Radomiu, zarejestrowanym w Rejestrze Instytucji Kultury prowadzonym przez Samorząd Województwa Mazowieckiego pod numerem RIK/21/99 NIP 796-007-85-07.   Nasz e-mail to  muzeumwsi@muzeum-radom.pl, a numer telefonu 48 332 92 81. Z Inspektorem Ochrony Danych (IOD) skontaktujesz się mailem iod@rodo-radom.pl

Co do zasady Twoje dane zbieramy wyłącznie w celach związanych ze statutowymi zadaniami MUZEUM. Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z prawem: w przypadku gdy przetwarzanie jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na nas jako administratorze, wykonania umowy oraz gdy przetwarzanie jest niezbędne do wykonania zadania realizowanego w interesie publicznym. Zawsze prosimy Cię o podanie tylko takiego zakresu danych, jaki jest niezbędny do realizacji naszych celów:

gromadzenie zabytków w statutowo określonym zakresie; katalogowanie i naukowe opracowywanie zgromadzonych zbiorów; przechowywanie gromadzonych zabytków, w warunkach zapewniających im właściwy stan zachowania i bezpieczeństwo, oraz magazynowanie ich w sposób dostępny do celów naukowych; zabezpieczanie i konserwację zbiorów oraz, w miarę możliwości, zabezpieczanie zabytków archeologicznych nieruchomych oraz innych nieruchomych obiektów kultury materialnej i przyrody; urządzanie wystaw stałych i czasowych; organizowanie badań i ekspedycji naukowych, w tym archeologicznych; prowadzenie działalności edukacyjnej; popieranie i prowadzenie działalności artystycznej i upowszechniającej kulturę; udostępnianie zbiorów do celów edukacyjnych i naukowych; zapewnianie właściwych warunków zwiedzania oraz korzystania ze zbiorów i zgromadzonych informacji; prowadzenie działalności wydawniczej, prowadzenie strony www, w tym zakresie serwisów, które poprawiają jakość naszej pracy i poziom oferowanych usług.  

W trosce o bezpieczeństwo zasobów Muzeum informujemy Cię, że będziemy monitorować siedzibę Muzeum z poszanowaniem Twojej ochrony do prywatności. W tym wypadku będziemy działać w oparciu o przepisy prawa i w celu wykonania zadania realizowanego w interesie publicznym.

Nie będziemy przekazywać Twoich danych poza Polskę, ale możemy udostępnić je podmiotom, które wspierają nas wypełnianiu naszych zadań. Działamy w tym przypadku w celu wypełnienia obowiązków prawnych, które na nas spoczywają oraz w związku z wykonaniem zadań realizowanych w interesie publicznym.

Twoje dane będziemy przetwarzać w oparciu o przepisy prawa obowiązujące w naszym kraju, tak długo, jak przetwarzanie jest  niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na nas jako administratorze; także w związku z realizacją zadań publicznych oraz do momentu ustania przetwarzania w celach planowania związanego z organizacją funkcjonowania Muzeum.

Przysługuje Ci prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania oraz, w zależności od podstawy przetwarzania danych osobowych, także prawo do wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania oraz prawo do ich przenoszenia i usunięcia.

Jeżeli przetwarzanie danych odbywa się na podstawie zgody, masz prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, jednak bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Przysługuje Ci również prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, gdy uznasz, że przetwarzanie Twoich danych osobowych narusza przepisy prawa.

Podanie danych osobowych jest obligatoryjne w oparciu o przepisy prawa; w pozostałym zakresie dobrowolne, ale odmowa ich podania może uniemożliwić podjęcie współpracy, realizację umowy czy usługi.

Szczegółowe zasady ochrony Twojej prywatności znajdują się w naszej Polityce Prywatności i Polityce Cookies.

Administrator Danych Osobowych .