Zamknij

Marzec w Muzeum Wsi Radomskiej i Muzeum Oskara Kolberga w Przysusze

Marzec w Muzeum Wsi Radomskiej i Muzeum Oskara Kolberga w Przysusze

Marzec zapowiada się bardzo ciekawie w Muzeum Wsi Radomskiej i w Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze. Miesiąc ten będzie obfitował w liczne wydarzenia, które przygotowaliśmy dla zwiedzających. Już teraz ZAPRASZAMY. Zaplanuj wizytę w skansenie!

MUZEUM WSI RADOMSKIEJ

 • Lekcje muzealne „Wielki post i Wielkanoc” i „Pisanki wielkanocne”

1 – 28 marca 2024 roku

Zapraszamy uczniów do wzięcia udziału w lekcjach muzealnych, które wprowadzą w czas świątecznych przygotowań i poznania tradycji związanych z okresem Wielkiej Nocy.

Czas trwania warsztatów: 60 min

Wielkość grupy: do 25 osób

Cena biletu: 20 zł, dzieci do 7 r.ż. – 12 zł

 •  Warsztaty pisania pisanek

3 i 10 marca 2024 roku

Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza do udziału w warsztatach pisania pisanek metodą batikową. Warsztaty poprowadzą twórczynie ludowe: 3 marca – pani Maria Ostrowska, 10 marca – pani Wanda Gotkiewicz. Każdy uczestnik wykona 2 pisanki.

 • Zajęcia odbędą się w Ośrodku Edukacji Muzealnej;
 • Organizatorzy zapewniają wszystkie materiały;
 • Liczba miejsc jest ograniczona – zapisy odbywają się drogą telefoniczną /48 332 92 81 Dział Oświatowy – wew. 39/;
 • Warsztaty przeznaczone dla uczestników powyżej 10 roku życia;
 • Odpłatność za udział w warsztatach wynosi 20 zł

 

 • Konkurs „Tradycyjna palma wielkanocna regionu radomskiego”

Do 16 marca 2024 roku

Przedmiotem Konkursu są własnoręcznie wykonane palmy wielkanocne. Warunkiem wzięcia udziału w Konkursie jest dostarczenie pracy razem z wypełnioną Kartą Zgłoszenia w terminie do dnia 16 marca (piątek) 2024 roku na adres: Muzeum Wsi Radomskiej.

Ogłoszenie wyników Konkursu i rozdanie nagród nastąpi podczas Uroczystości Niedzieli Palmowej w dniu 24 marca 2024 roku w Muzeum Wsi Radomskiej.

Palmy wielkanocne, które wezmą udział w Konkursie zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej w Muzeum Wsi Radomskiej.

 

 • Powitanie wiosny

19, 20, 21 marca 2024 roku

W tym roku po raz pierwszy, zamiast typowych lekcji muzealnych Muzeum Wsi Radomskiej organizuje 3-dniowe terenowe obchody dnia wiosny! 19, 20 i 21 marca zapraszamy do skansenu szczególnie uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, biorących udział w Programie „Kulturalna Szkoła na Mazowszu”.

Planujemy w tych dniach między innymi: etnologiczne opowieści o dawnych tradycjach i obrzędach związanych z pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny, występy kapeli ludowej, wybór „najpiękniejszej” Marzanny przygotowanej przez uczestników, radosny korowód przy muzyce i topienie Marzann, przyzywanie boćków „bocianimi łapami” z ciasta; wprowadzenie wiosny wraz z „gaikami maikami” do wsi, przy akompaniamencie kapeli;

Udział w wydarzeniu wyłącznie dla zgłoszonych grup.

 

 • Niedziela Palmowa

24 marca 2024 roku

Godz. 10.00 – 18.00

Ostatnia niedziela Wielkiego Postu obchodzona w Kościele na pamiątkę uroczystego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy na wiosenne święto Paschy,  w Polsce nazywana jest Kwietną, Palmową lub Wierzbną. Rozpoczynamy nią Wielki Tydzień poprzedzający Wielkanoc, najważniejsze kościelne i domowe zwyczaje oraz obrzędy ze świętem tym związane.

Program uroczystości:

11.30 – 17.00 warsztaty pisania pisanek techniką batikową, Ośrodek Edukacji Muzealnej.

12.00 ogłoszenie wyników konkursu pt. „Tradycyjna palma wielkanocna regionu radomskiego”       i wręczenie nagród laureatom, Kaplica z Rdzuchowa - Kolonii (wystawa pokonkursowa „Tradycyjna palma wielkanocna regionu radomskiego”).

12.45 formowanie procesji przed budynkiem Ekonomii Dworskiej z Wilkowa

13.00 Msza święta celebrowana przez ks. Biskupa Marka Solarczyka w zabytkowym kościele z Wolanowa pod wezwaniem św. Doroty na terenie muzeum; podczas uroczystej mszy diakoni Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu wykonają Pasję – utwór muzyczny poświęcony męce i śmierci Zbawiciela. Śpiewami liturgicznymi i śpiewaniem Męki Pańskiej będzie kierował ks. Andrzej Zarzycki.

Ponadto:

 • Wystawa pokonkursowa „Tradycyjna palma wielkanocna regionu radomskiego” - Kaplica z Rdzuchowa - Kolonii.
 • Kiermasz wielkanocny – spotkanie z twórcami ludowymi, którzy zaprezentują własnoręcznie wykonane wyroby, m.in. palmy, pisanki, koszyki, ceramikę - Zespół wiatraków.
 • Ekspozycja stała Muzeum Wsi Radomskiej uzupełniona o aranżacje świąteczne.

 Na uroczystości obowiązuje bilet specjalny w cenie 1 zł.

 

       Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze – marzec 2024

 •  7.03.2024 r. (czwartek), godz. 17.00, Koncert z okazji Dnia Kobiet - uczniowie Szkoły Muzycznej im. Oskara Kolberga w Ruszkowicach, MOK, (bilet specjalny – 1 zł)

 

 • 17.03.2024 r. (niedziela) godz. 18.00, Koncert pasyjny, MOK, (bilet ulgowy 10 zł)

Koncerty pasyjne wpisują się w refleksyjny nastrój Wielkiego Tygodnia poprzedzającego Wielkanoc.

17 marca 2024 r. w Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze wystąpią znakomici artyści:

      SERVI DOMINI CANTORES

Ojciec Rafał Kobyliński – tenor, dr wokalistyki, absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Katolickiego Uniwersytetu im. Jana Pawła II w Lubilnie, jezuita, wykładowca Akademii Katolickiej w Warszawie – Collegium Bobolanum oraz Wydziału Edukacji Muzycznej Collegium Joanneum.

Ksiądz Robert Kaczorowski – baryton, dr hab. sztuki muzycznej (wokalistyka), absolwent Akademii Teologii Katolickiej (obecnie Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), Akademii Muzycznej  im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku na wydziałach: instrumentalnym (organy) i wokalnym, doktorat sztuki muzycznej zdobył w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, zaś stopień doktora habilitowanego sztuki muzycznej uzyskał w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, adiunkt w Akademii Muzycznej w Gdańsku, proboszcz parafii św. Mikołaja w Szemudzie.

Ksiądz Paweł Sobierajski - tenor, dr hab. wokalistyki oraz dr nauk pedagogiczno-teologicznych, duszpasterz środowisk twórczych Diecezji Sosnowieckiej.

Ojciec Tomasz Jarosz – baryton, redemptorysta, absolwent Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego  w Krakowie,  dr wokalistyki.

Mirella Malorny – absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu oraz w klasie kameralistyki, współpracuje z wybitnymi śpiewakami – solistami m.in. Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie, Opery Krakowskiej, Opery Śląskiej, Opery Wrocławskiej, Opery Poznańskiej, oraz instrumentalistami (Metropolitan Opera New York, New York City Opera, Goeteborg Symphony Orchestra, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Filharmonia Śląska w Katowicach), laureatka licznych nagród za wyróżniający akompaniament.

 

 • 14-15.03. 2024 r. (czwartek-piątek) Warsztaty etnograficzne wykonywania palm i pisanek wielkanocnych, prowadzone przez twórczynie ludowe z regionu opoczyńskiego – Mariannę Rzepkę i jej córkę Bożenę Dulnikiewicz z Bielowic.

Zapraszamy do zapisów

Tel: 48 675 22 48

Bilety:

Grupy szkolne w ramach programu „Kulturalna Szkoła” – 1 zł (obowiązuje zgłoszenie - wniosek do pobrania na stronie Muzeum: www.muzeum-radom.pl) Do 7 lat – 12 zł Powyżej 7 lat – 20 zł

 

W godz. 8.00 – 15.00 w tych dniach zapraszamy na kiermasz wielkanocny z tradycyjnym rękodziełem z regionu opoczyńskiego.

 

 • 23.03.2024 r. (sobota), Rodzinne warsztaty wielkanocne- zdobienie pisanek i wykonywania palm, godz. 15.00-17.00 (bilet specjalny – 1 zł)

Rodzinne warsztaty wielkanocne

Serdecznie zapraszamy całe rodziny do wzięcia udziału w rodzinnych warsztatach wielkanocnych, które odbędą się w Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze 23.03.2024 r. w godz. 15.00-17.00. Podczas warsztatów będziemy tworzyli palmy i pisanki.

Na zajęciach poprzedzających Niedzielą Palmową, nauczymy się wykonywać palmy wielkanocne, kwiaty z bibuły oraz pisanki do koszyczka wielkanocnego. Uczestnicy zajęć przynoszą ugotowane jajko w skorupce, z którego zrobimy pisankę metodą batikową i nie tylko.

Bilet: 1 zł

Tel: 48 675 22 48

 

Zajęcia luty - marzec (26.02-29.03) – zajęcia z wykonywania palm i zdobienia pisanek

Serdecznie zapraszamy do Muzeum im. O. Kolberga w Przysusze na Warsztaty Wielkanocne.

Zaczynamy 26 lutego.

Na zajęciach będziemy wykonywali tradycyjne palmy lub pisanki metodą batikową i nie tylko. Uczestnicy zajęć przynoszą ugotowane jajko w skorupce. Warsztaty poprzedza krótka część teoretyczna poświęcona tradycjom okresu Wielkiego Postu, Niedzieli Palmowej i Wielkiej Nocy. Uczestnicy usłyszą o zwyczajach związanych ze święceniem palm, poznają symbolikę poszczególnych elementów. Zapoznają się z techniką wykonywania tradycyjnych pisanek opoczyńskich.

Zapraszamy do zapisów - Tel: 48 675 22 48

Bilety:

Grupy szkolne w ramach programu „Kulturalna Szkoła” – 1 zł (obowiązuje zgłoszenie - wniosek do pobrania na stronie Muzeum: www.muzeum-radom.pl) Do 7 lat – 12 zł Powyżej 7 lat – 20 zł

 

 

Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego 2014-2020

×

Drogi Użytkowniku!

Administratorem Twoich danych jest Muzeum Wsi Radomskiej z siedzibą przy ulicy Szydłowieckiej 30 w Radomiu, zarejestrowanym w Rejestrze Instytucji Kultury prowadzonym przez Samorząd Województwa Mazowieckiego pod numerem RIK/21/99 NIP 796-007-85-07.   Nasz e-mail to  muzeumwsi@muzeum-radom.pl, a numer telefonu 48 332 92 81. Z Inspektorem Ochrony Danych (IOD) skontaktujesz się mailem iod@rodo-radom.pl

Co do zasady Twoje dane zbieramy wyłącznie w celach związanych ze statutowymi zadaniami MUZEUM. Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z prawem: w przypadku gdy przetwarzanie jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na nas jako administratorze, wykonania umowy oraz gdy przetwarzanie jest niezbędne do wykonania zadania realizowanego w interesie publicznym. Zawsze prosimy Cię o podanie tylko takiego zakresu danych, jaki jest niezbędny do realizacji naszych celów:

gromadzenie zabytków w statutowo określonym zakresie; katalogowanie i naukowe opracowywanie zgromadzonych zbiorów; przechowywanie gromadzonych zabytków, w warunkach zapewniających im właściwy stan zachowania i bezpieczeństwo, oraz magazynowanie ich w sposób dostępny do celów naukowych; zabezpieczanie i konserwację zbiorów oraz, w miarę możliwości, zabezpieczanie zabytków archeologicznych nieruchomych oraz innych nieruchomych obiektów kultury materialnej i przyrody; urządzanie wystaw stałych i czasowych; organizowanie badań i ekspedycji naukowych, w tym archeologicznych; prowadzenie działalności edukacyjnej; popieranie i prowadzenie działalności artystycznej i upowszechniającej kulturę; udostępnianie zbiorów do celów edukacyjnych i naukowych; zapewnianie właściwych warunków zwiedzania oraz korzystania ze zbiorów i zgromadzonych informacji; prowadzenie działalności wydawniczej, prowadzenie strony www, w tym zakresie serwisów, które poprawiają jakość naszej pracy i poziom oferowanych usług.  

W trosce o bezpieczeństwo zasobów Muzeum informujemy Cię, że będziemy monitorować siedzibę Muzeum z poszanowaniem Twojej ochrony do prywatności. W tym wypadku będziemy działać w oparciu o przepisy prawa i w celu wykonania zadania realizowanego w interesie publicznym.

Nie będziemy przekazywać Twoich danych poza Polskę, ale możemy udostępnić je podmiotom, które wspierają nas wypełnianiu naszych zadań. Działamy w tym przypadku w celu wypełnienia obowiązków prawnych, które na nas spoczywają oraz w związku z wykonaniem zadań realizowanych w interesie publicznym.

Twoje dane będziemy przetwarzać w oparciu o przepisy prawa obowiązujące w naszym kraju, tak długo, jak przetwarzanie jest  niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na nas jako administratorze; także w związku z realizacją zadań publicznych oraz do momentu ustania przetwarzania w celach planowania związanego z organizacją funkcjonowania Muzeum.

Przysługuje Ci prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania oraz, w zależności od podstawy przetwarzania danych osobowych, także prawo do wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania oraz prawo do ich przenoszenia i usunięcia.

Jeżeli przetwarzanie danych odbywa się na podstawie zgody, masz prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, jednak bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Przysługuje Ci również prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, gdy uznasz, że przetwarzanie Twoich danych osobowych narusza przepisy prawa.

Podanie danych osobowych jest obligatoryjne w oparciu o przepisy prawa; w pozostałym zakresie dobrowolne, ale odmowa ich podania może uniemożliwić podjęcie współpracy, realizację umowy czy usługi.

Szczegółowe zasady ochrony Twojej prywatności znajdują się w naszej Polityce Prywatności i Polityce Cookies.

Administrator Danych Osobowych .