Zapraszamy na wystawę czasową!

"WYCINANKA KURPIOWSKA Z PUSZCZY ZIELONEJ" to nowa propozycja wystawiennicza, która udostępniona jest dla zwiedzających w Kurniku dworskim z Konar.

Jest nam niezmiernie miło zaprosić do Muzeum Wsi Radomskiej, dziś dzięki uprzejmości Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce udostępniamy wystawę, która wprowadzi Państwa w barwny świat wycinanki Kurpiowskiej.
Bardzo prosimy wszystkich zwiedzających o stosowanie się do wytycznych "Regulaminu Zwiedzania" i dziękujemy za zachowanie zasad bezpieczeństwa wynikających ze szczególnej sytuacji zagrożenia pandemią COVID-19.

Życzymy miłych wrażeń i zapraszamy do zwiedzania nowej ekspozycji.

Wycinankarstwo, jako dziedzina plastyki obrzędowej, powstało na Kurpiach w
drugiej połowie XIX wieku. Pierwsze wzmianki na temat wycinanki pochodzą z lat
80. XIX wieku. Przed dwoma najważniejszymi świętami w roku – Bożym
Narodzeniem i Wielkanocą – kobiety na Kurpiach przyozdabiają okna oraz
zniszczone ramy obrazów białą bibułą wycinaną w ozdobne wzory. Zręczne ręce
artystek za pomocą nożyc do strzyżenia owiec potrafią wyczarować z papieru leluje,
gwiazdy, kolorowe ptaki i drzewka, papierowe firanki i sceny z życia kurpiowskiej
wsi. Za swoje dokonania twórcze artyści kurpiowscy uzyskiwali najwyższe nagrody
i wyróżnienia. Wielokrotnie reprezentowali Polskę podczas międzynarodowych
spotkań. W marcu 2020 roku, decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
wycinankarstwo kurpiowskie z Puszczy Zielonej zostało wpisane na Krajową Listę
Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
Na wystawie prezentujemy historię powstania i rozwoju form kurpiowskiej
wycinanki, oraz biogramy i prace najwybitniejszych twórców kurpiowskich, dzięki
którym ta dziedzina sztuki jest jednym z ważnych symboli regionu i jest znana także
poza granicami kraju. Na wystawie poznamy dokonania i prace wybitnych twórców
kurpiowskich, takich jak: Czesława Konopka, Anna Kordecka, Anna Ropiak, Piotr
Puławski, Apolonia Nowak, Czesława Kaczyńska, Wiesława Bogdańska i innych.
Wystawa przybliża dziedzictwo niematerialne i sztukę wycinankarstwa
kurpiowskiego, klasyczne formy wycinanek, oraz wpływ wycinanki na współczesne
wzornictwo i sztukę w regionie i w kraju. Wystawie towarzyszy katalog oraz dwie
tyflografiki z wycinankami (dla osób niewidzących i niedowidzących). Możliwa jest
również prezentacja wystawy w formie plików cyfrowych (online na witrynie
wystawcy). Muzeum Kultury Kurpiowskiej udostępni plik/link wystawy wirtualnej
w odpowiednim formacie.
Organizatorem wystawy jest Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Wystawa
powstała dzięki wsparciu ze strony Narodowego Centrum Kultury, w ramach
Programu „EtnoPolska 2020”, oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Tytuł wystawy: WYCINANKA KURPIOWSKA Z PUSZCZY ZIELONEJ
Scenariusz: Maria Samsel, Robert Andrzej Dul
Teksty: Maria Samsel, Robert Andrzej Dul, Alicja Mironiuk Nikolska
Fotografie/zbiory Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Muzeum PółnocnoMazowieckie w Łomży, wybrane muzea krajowe i kolekcje