ZAPRASZAMY NA AKCJĘ CZYSTA WKRA 2020

Już w sobotę 3 października 2020 zapraszamy na 11. edycję akcji Czysta Wkra.

Po raz kolejny spotkamy się nad Wkrą i na Wkrze, aby wspólnymi siłami sprawić, by rzeka znowu była wolna od śmieci i pozostałości po wakacyjnych „turystach”. Chcemy zadbać o to, aby w kolejnym sezonie można było tu znaleźć idealne, czyste miejsce do wypoczynku. Co roku liczba uczestników akcji wzrasta, a w wyniku ich pracy w ostatniej edycji zebrano z rzeki ponad 2 kontenery śmieci.

Dlaczego warto chronić rzeki? Czysta woda oznacza życie, zdrowie, żywność, wypoczynek i energię. W dobie poważnych zmian klimatycznych i przewidywanych niedoborów wody szczególnie ważne staje się dbanie o jej czystość i właściwe wykorzystanie. Na każdym kroku powinniśmy uczyć się, jak zadbać o to płynne dobro, aby służyło zarówno nam jak i kolejnym pokoleniom.

W tegorocznej edycji 25 firm wypożyczających sprzęt pływający na Wkrze wystawi do dyspozycji uczestników ponad 300 kajaków. Wkra zostanie podzielona na 8 odcinków, każdy może wybrać swój ulubiony. Po imprezie zapraszamy wszystkich na fetę na przystani Kajaki Dylewski pod murami Twierdzy Modlin, gdzie w programie będzie ognisko, poczęstunek, konkursy z nagrodami, targ obiadowy, pierwsza w Polsce giełda SUP-ów oraz magiczny wieczorny spacer z pochodniami po Twierdzy Modlin.

Uczestników czeka kilka niespodzianek:

1. Nagroda za największą ilość zebranych śmieci – Vouchery do SUNTAGO - największego zadaszonego parku wodnego w Europie.
  2. Nagroda za pierwsze trzy wydobyte opony – kursy bezpiecznej jazdy w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy Tor Modlin.

III.              Nagroda za największą ilość zebranych butelek szklanych - trening mistrzów z Agnieszką Kobus-Zawojską i Maciejem Zawojskim

oraz niespodzianki od Winnicy Dwórzno.

Organizatorami imprezy są Stowarzyszenie Nasza Wkra, Fundacja na Rzecz Promocji Turystyki Aktywnej oraz 25 operatorów wypożyczających kajaki na Wkrze. Partnerami wydarzenia są Samorząd Województwa Mazowieckiego i Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna.

Akcję wspierają wioślarze: Agnieszka Kobus-Zawojska – Brązowa Medalistka Olimpijska z Rio de Janeiro 2016, Mistrzyni Świata 2018, Mistrzyni Europy 2018 oraz Maciej Zawojski – Brązowy Medalista Mistrzostw Europy 2018.

Bieżące informacje o wydarzeniu dostępne są na: https://www.facebook.com/events/822487888578632/

Plan wydarzenia: godz. 10.30: zbiórka na przystaniach biorących udział w wydarzeniu godz. 11.30: wyjazd na wybrane odcinki rzeki godz. 12.00: rozpoczęcie spływów oraz spacerów wzdłuż rzeki godz. 15.00: zakończenie sprzątania odcinków godz. 15.00: start imprezy finałowej u stóp Twierdzy Modlin (przystań Kajaki Dylewski)

godz. 15:15: giełda SUP-ów i targ obiadowy godz. 20.00: zakończenie imprezy i nocny spacer z pochodniami po Twierdzy Modlin Jak działa Akcja Czysta Wkra? 1. Wybierasz odcinek który chcesz sprzątać. 2. Zgłaszasz się do operatora działającego na wybranym odcinku. 3. Otrzymujesz rękawiczki, worek i kajak z wiosłem. Operator wywozi Cię wraz z zebranymi wolontariuszami na wybrany odcinek. 4. Spływasz kajakiem rzeką lub idąc wzdłuż jej brzegów sprzątasz z nami. 5. Po zakończeniu spływu operator odbiera śmieci, a Ciebie odwozi do miejsca gdzie zostawiłeś swój środek transportu 6. Jeśli masz ochotę bierzesz udział w imprezie finałowej, na której czekać będzie masa konkursów, poczęstunek i nagrody za udział w akcji. Gdzie się zgłosić? Wybierz odcinek i zadzwoń do wybranego operatora: Siciarz -> Rydzyn Włościański: Agro-Kajak Bieżany 606 971 243 Rydzyn Włościański -> Glinojeck: Arka Agroturystyka 604 859 123 Glinojeck -> Dziektarzewo: ZLOT 601 397 791 Agro Studzianki 603 604 011 Dziektarzewo -> Gutarzewo: Cyraneczka 534 355 095 Ważka 886 277 472 Gutarzewo -> Joniec: El-Daw 602 318 227 Kaja-Sobieski 505 501 767 Nad Wkrą Joniec 516 628 762 Joniec -> Borkowo: Top Kajak 512 144 558 Plaża Zawady 500 252 025 Mrzonka 696 436 799 Wiosełko 881 651 651 Borkowo -> Szczypiorno: Kajaki Borkowo 502 051 365 Baza pontonowa Everal 503 817 171 Agat 697 703 985 Martin 783 684 354 MARCO 514 116 466 Bar Koza 887 391 168 Szczypiorno -> Twierdza Modlin (Wkra i Narew): Keja Wkra 661 427 044 Modrzewiowy Zakątek 506 052 948 Kajaki Gajewski 533 204 540 Bartex 517382489 Aquasurf 600 408 506 Kajaki Dylewski 500 775 999

Kontakt dla mediów:

Dorota Zbińkowska, tel. +48 605 326 064, mail: d.zbinkowska@mrot.pl