Zamknij

XX Jubileuszowe Święto Chleba

XX Jubileuszowe Święto Chleba

Zapraszamy na XX Jubileuszowe Święto Chleba, które odbędzie się 2 września 2018 r. w Muzeum Wsi Radomskiej.

Zapraszamy na XX Jubileuszowe Święto Chleba, które odbędzie się 2 września 2018 r. w Muzeum Wsi Radomskiej.

„Święto Chleba” to wydarzenie o charakterze ogólnopolskim, które cieszy się ogromnym powodzeniem wśród mieszkańców Radomia. O stale rosnącym zainteresowaniu niewątpliwie świadczy kilkunastotysięczna frekwencja uczestników zeszłorocznego „Święta Chleba”.

Celem organizowanej na terenie skansenu uroczystości jest kultywowanie polskiego, a w szczególności radomskiego piekarstwa, promocja oraz ugruntowanie podstawowego znaczenia chleba i wyrobów piekarniczych, jako produktów niezmiernie ważnych w kulturze i tradycji polskiej.

Dwudzieste jubileuszowe „Święto Chleba” rozpocznie się uroczystą mszą świętą w intencji rolników, młynarzy i piekarzy. Tegoroczne wydarzenie zwyczajowo skoncentrowane będzie wokół prezentacji kunsztu piekarskiego oraz pokazów tradycyjnych obrzędów żniwnych i pracy na wsi.

Jednym z najważniejszych punktów programu będzie korowód wieńców dożynkowych, nawiązujący do najbardziej charakterystycznych i najpiękniejszych obrzędów rolniczych narodu polskiego. Wieńce dożynkowe są efektem zwieńczenia pracy rolników i stanowią niewątpliwie ważny element tożsamości kulturowej polskiego rolnictwa. Twórcy najlepszych prac zostaną uhonorowani nagrodami.

Muzeum Wsi Radomskiej co roku ogłasza konkurs pt. „Tradycyjny wieniec dożynkowy”, którego celem jest popularyzacja wiedzy o dawnych zwyczajach dożynkowych oraz roli wieńca, jako głównego symbolu obchodów dożynkowych. Efektem konkursu jest wybór najpiękniejszego wieńca wykonanego zgodnie z miejscową tradycją. Konkurs adresowany jest do stowarzyszeń, zespołów folklorystycznych oraz Kół Gospodyń Wiejskich z regionu radomskiego. Laureaci konkursu zostaną uhonorowani nagrodami rzeczowymi.

Program XX Święta Chleba

Amfiteatr 10.00 – 19.00
- Uroczysta Msza Święta
- Ogłoszenie wyników konkursu na „Tradycyjny Wieniec Dożynkowy” i wręczenie nagród laureatom
- Korowód wieńców dożynkowych
- prezentacja "20 lat Święta Chleba"
- Występ Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca „Wolanianki”
- Występ Młodzieżowego Zespołu Ludowego "Guzowianki"
- koncert zespołu "Tulia"

Scena „Pod Dębem”12.00 – 19.00
- Występy kapel wiejskich
- Zabawa taneczna „na dechach”


oraz
kiermasz twórczości ludowej, wystawa stoisk piekarniczych i i prezentacja pieczywa z radomskich piekarni, pokazy kunsztu piekarskiego w wykonaniu radomskich piekarzy, konkursy i zawody prowadzone przez Cech Piekarzy w Radomiu.

Honorowy patronat nad XX Jubileuszowym „Świętem Chleba” w Radomiu przyjęli:

- Ksiądz Biskup dr Henryk Tomasik, Pasterz Kościoła Radomskiego

- Pan Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego

- Pan Radosław Witkowski, Prezydent Miasta Radomia


-------------------------

Bilety

Informujemy, że prowadzimy przedsprzedaż biletów na XX Jubileuszowe Święto Chleba. Zachęcamy do zakupienia biletów z wyprzedzeniem, ponieważ ze względu na trwający remont kasy biletowej mogą wystąpić utrudnienia.

Bilety możecie Państwo zakupić w kasie Muzeum Wsi Radomskiej.

Cena biletu normalnego: 10 zł, bilet ulgowy - 6 zł

Dojazd

Wychodząc na przeciw gościom Muzeum Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji uruchamia linię specjalną nr 70, która będzie kursowała z częstotliwością co 10 min, której trasa przebiegać będzie ulicami: Stalowa, Starokrakowska, Potkanowska, Warsztatowa, Wierzbicka, 1905 roku, Poniatowskiego, Dworzec PKP, Traugutta, Mickiewicza, Sienkiewicza, 25 Czerwca, Żwirki i Wigury, Kusocińskiego, CHrobrego, MIeszka I, Królowej Jadwigi. Dodatkowo zwiększona zostanie częstotliwość kursowania linii 17. Kursy tej linii wykonywane będą z częstotliwością co 20 min w godzinach od 10:00 do 13:00 oraz co 15 min od godz. 13:00 do ok. 19:30.

Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego 2014-2020