Zamknij

Tłusty czwartek

Tłusty czwartek

mniam, mniam... na ten dzień czeka wiele osób.

Tłusty czwartek od lat kojarzony jest z zajadaniem się słodkimi pączkami. Kto konkretnie wymyślił pączki nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że już w XVI w. mieszkańcy Holandii raczyli się słodkimi kulkami pulchnego ciasta smażonego w głębokim tłuszczu. Warszawscy cukiernicy wyrabiali je na przełomie XVII i XVIII w. Jędrzej Kitowicz pisze, że pączek podawany w tłusty czwartek był  „..tak pulchny, tak lekki, tak delikatny, że ścisnąwszy go w ręku znowu się rozciąga do swojej objętości, a wiatr zdmuchnąłby go z półmiska”. Pączki jadane na wsi były zdecydowanie inne: solidne, wielkie, dobrze wypełnione marmoladą i dość twarde. Początkowo zresztą większa popularnością cieszyły się „pączki na słono” czyli faszerowane skwarkami ze słoniny lub boczku. Dziś coraz większą popularnością zaczynają się w Polsce cieszyć donuty – wyrabiane z ciasta pączkowego, ale w kształcie charakterystycznej oponki. To klasyczne przenikanie kulturowe, które na przykładzie pozornie banalnego pączka uświadamia nam globalizacje współczesnego świata. Z Europy za ocean pączki powędrowały z angielskimi purytanami, którzy na początku XVII w wieku wyemigrowali z Wielkiej Brytanii w proteście przeciwko nietolerancji religijnej i założyli kolonie w Plymuth. Z racji swej religijności formowali jednak pączki skromniej niż Holendrzy, purytański pączek był nie większy od orzecha stąd nazwa doughnut (dough- ciasto; nut- orzech). Przez stulecia nie różnił się niczym innym od europejskiego pączka by w wieku XIX zmienić się w obwarzanek. Ponoć dziurkę w cieście wydłubał szyper z Maine, twierdząc, że w tej formie pączek smażył się będzie bardziej równomiernie. Ten wiekopomny wynalazek zyskał mu tak wielką wdzięczność rodaków, że upamiętniono go tablicą z  brązu umieszczoną w centrum rodzinnego miasta. Stany Zjednoczone to kraj niczym nieograniczonych możliwości, w którym każdy może zyskać sławę… Droga powrotna pączka- teraz już w formie donuta- to już wiek XX. Dziś obie formy dostaniemy praktycznie wszędzie. Równie przypadkowo powstały faworki. Roztrzepany cukiernik ponoć rzucił w gorącą fryturę resztkę ciasta pączkowego, która zwinęła się pod wpływem ciepła w kształt kokardki ( z francuskiego faveur- wstążeczka). Nazwa wskazywałaby wiec na pochodzenie z Francji, gdy tymczasem przysmak powstał na Litwie i w Niemczech. Niektórzy językoznawcy przypominają, że nazwę można także kojarzyć ze słowem faworyta określającym pożądaną i apetyczną kobietę, a tych cech nie sposób odebrać faworkom. Z czasem zaczęto wypiekać je z ciasta zbijanego, dzięki czemu zyskały na chrupkości i lekkości, zarazem otrzymując bliższą nam nazwę chrustów (od chrustu, pękającego pod wpływem najlżejszego dotyku). Jakkolwiek by nie było – pączki, donuty, faworki czy chrusty to w tłusty czwartek nieodzowny element naszej tradycji.

Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego 2014-2020

×

Drogi Użytkowniku!

Administratorem Twoich danych jest Muzeum Wsi Radomskiej z siedzibą przy ulicy Szydłowieckiej 30 w Radomiu, zarejestrowanym w Rejestrze Instytucji Kultury prowadzonym przez Samorząd Województwa Mazowieckiego pod numerem RIK/21/99 NIP 796-007-85-07.   Nasz e-mail to  muzeumwsi@muzeum-radom.pl, a numer telefonu 48 332 92 81. Z Inspektorem Ochrony Danych (IOD) skontaktujesz się mailem iod@rodo-radom.pl

Co do zasady Twoje dane zbieramy wyłącznie w celach związanych ze statutowymi zadaniami MUZEUM. Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z prawem: w przypadku gdy przetwarzanie jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na nas jako administratorze, wykonania umowy oraz gdy przetwarzanie jest niezbędne do wykonania zadania realizowanego w interesie publicznym. Zawsze prosimy Cię o podanie tylko takiego zakresu danych, jaki jest niezbędny do realizacji naszych celów:

gromadzenie zabytków w statutowo określonym zakresie; katalogowanie i naukowe opracowywanie zgromadzonych zbiorów; przechowywanie gromadzonych zabytków, w warunkach zapewniających im właściwy stan zachowania i bezpieczeństwo, oraz magazynowanie ich w sposób dostępny do celów naukowych; zabezpieczanie i konserwację zbiorów oraz, w miarę możliwości, zabezpieczanie zabytków archeologicznych nieruchomych oraz innych nieruchomych obiektów kultury materialnej i przyrody; urządzanie wystaw stałych i czasowych; organizowanie badań i ekspedycji naukowych, w tym archeologicznych; prowadzenie działalności edukacyjnej; popieranie i prowadzenie działalności artystycznej i upowszechniającej kulturę; udostępnianie zbiorów do celów edukacyjnych i naukowych; zapewnianie właściwych warunków zwiedzania oraz korzystania ze zbiorów i zgromadzonych informacji; prowadzenie działalności wydawniczej, prowadzenie strony www, w tym zakresie serwisów, które poprawiają jakość naszej pracy i poziom oferowanych usług.  

W trosce o bezpieczeństwo zasobów Muzeum informujemy Cię, że będziemy monitorować siedzibę Muzeum z poszanowaniem Twojej ochrony do prywatności. W tym wypadku będziemy działać w oparciu o przepisy prawa i w celu wykonania zadania realizowanego w interesie publicznym.

Nie będziemy przekazywać Twoich danych poza Polskę, ale możemy udostępnić je podmiotom, które wspierają nas wypełnianiu naszych zadań. Działamy w tym przypadku w celu wypełnienia obowiązków prawnych, które na nas spoczywają oraz w związku z wykonaniem zadań realizowanych w interesie publicznym.

Twoje dane będziemy przetwarzać w oparciu o przepisy prawa obowiązujące w naszym kraju, tak długo, jak przetwarzanie jest  niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na nas jako administratorze; także w związku z realizacją zadań publicznych oraz do momentu ustania przetwarzania w celach planowania związanego z organizacją funkcjonowania Muzeum.

Przysługuje Ci prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania oraz, w zależności od podstawy przetwarzania danych osobowych, także prawo do wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania oraz prawo do ich przenoszenia i usunięcia.

Jeżeli przetwarzanie danych odbywa się na podstawie zgody, masz prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, jednak bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Przysługuje Ci również prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, gdy uznasz, że przetwarzanie Twoich danych osobowych narusza przepisy prawa.

Podanie danych osobowych jest obligatoryjne w oparciu o przepisy prawa; w pozostałym zakresie dobrowolne, ale odmowa ich podania może uniemożliwić podjęcie współpracy, realizację umowy czy usługi.

Szczegółowe zasady ochrony Twojej prywatności znajdują się w naszej Polityce Prywatności i Polityce Cookies.

Administrator Danych Osobowych .