W sobotę 17 maja, Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze otworzyło swoje drzwi dla zwiedzających w wyjątkowej, wieczornej odsłonie – w ramach corocznej Nocy Muzeów 2025.
Tegoroczna edycja wydarzenia przyciągnęła liczne grono gości, którzy skorzystali z okazji, by doświadczyć Muzeum w niecodziennej, nocnej atmosferze. W programie wieczoru znalazło się wiele atrakcji łączących historię, kulturę i sztukę. Zwiedzający mogli obejrzeć ekspozycje stałe i czasowe z przewodnikiem, poznając bliżej życie i twórczość Oskara Kolberga – wybitnego etnografa, którego dorobek naukowy jest nieodłączną częścią dziedzictwa narodowego.
Przybyli goście mieli okazję zwiedzić wystawę czasową pt. „Na kolbergowską nutę. Motywy muzyczne w sztuce ludowej”, podczas oprowadzenia kuratorskiego. Ekspozycja ukazuje nierozerwalny związek muzyki i sztuki ludowej z kulturą dawnej wsi polskiej oraz podkreśla ogromne zasługi Oskara Kolberga w dokumentowaniu i popularyzowaniu folkloru muzycznego. Muzyka i muzykanci stanowili nieodłączny element życia wiejskich społeczności w XIX i XX wieku.
W godzinach popołudniowych dzieci i młodzież z radością ustawiali się w kolejce, by zamienić się w kolorowe postacie. Karolina Falkiewicz znana z oryginalnych stylizacji, tworzyła prawdziwe arcydzieła na twarzach uczestników – od zwierzaków po fantazyjne ornamenty. Uśmiechy dzieci były najlepszą reklamą tej atrakcji.
W sali muzealnej odbyły się otwarte warsztaty rzeźbiarskie z cenionym artystą – Zdzisławem Bałtowskim. Uczestnicy mieli okazję spróbować swoich sił w pracy z dłutem i drewnem, poznając podstawowe techniki i tajniki rzemiosła. Dla wielu była to pierwsza w życiu okazja do stworzenia własnej, drewnianej ozdoby.
Kolejną atrakcją było interaktywne laboratorium kryminalistyczne, które przenosiło uczestników w świat detektywów z lat 20. XX wieku. Przy czterech stanowiskach można było m.in. ujawniać odciski palców za pomocą specjalistycznych proszków, pobierać odciski na retro kartach daktyloskopijnych oraz badać próbki pod mikroskopem. Warsztaty prowadzone były w przystępnej formie, a dzieci i dorośli wcielali się w rolę prawdziwych śledczych.
Prelekcja skierowana do dorosłych uczestników przybliżyła kulisy pracy śledczych w okresie międzywojennym. Opowieści o dawnych metodach detektywistycznych i policyjnych sprawach wciągnęły słuchaczy w świat zagadek, dokumentów i archiwaliów.
Wieczór zakończył się nastrojowym koncertem muzyki miejskiej w wykonaniu znanej Warszawskiej Kapeli z Targówka. Zabrzmiały utwory inspirowane folklorem miejskim, śpiewane gwarą, z humorem i niesamowitą energią. Koncert porwał publiczność do wspólnego śpiewania i był idealnym zwieńczeniem całodniowego święta.
Na terenie muzeum funkcjonowały również stoiska edukacyjne i promocyjne przygotowane przez Nadleśnictwo Przysucha i Stowarzyszenie Rawicz 43. Nie zabrakło także regionalnych smaków – o zaplecze kulinarne zadbało Koło Gospodyń Wiejskich „Kluchy” z Ruszkowic, które serwowało tradycyjne dania i wypieki.