Zamknij

Majówka w Muzeum Wsi

 Majówka w Muzeum Wsi

„Koń w tradycji polskiej” już 1 maja 2024 r. Ilona Jaroszek dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza na trzecią edycję widowiska plenerowego dla całych rodzin. Impreza potrwa od godz. 12.00 do 18.00.

„Koń w tradycji polskiej” - to plenerowe wydarzenie, którego celem jest popularyzacja wiedzy na temat roli konia w życiu codziennym Polaków w minionych wiekach oraz jego miejsca w polskiej historii i kulturze.

W trzeciej edycji wydarzenia głównym bohaterem będzie koń w służbie wojskowej. Zaprezentowane zostaną różne formacje Jazdy Polskiej od legendarnej Husarii po kawalerię XX wieku, a także zaprzęgi konne, w tym zaprzęg straży ogniowej.

Głównym punktem i atrakcją programu będą widowiskowe pokazy legendarnej Husarii w wykonaniu kawalerzystów z Sandomierza.

Pokazom towarzyszyć będą przejażdżki bryczką, warsztaty i pokazy rzemieślnicze oraz jazda na kucyku. Pojawią się też wystawcy, twórcy ludowi, koła gospodyń wiejskich, które przygotowały tradycyjne posiłki.

Dla dzieci przygotowane będzie kino w remizie strażackiej oraz strażackie atelier fotograficzne, gdzie dorośli i dzieci będą mgli zrobić zdjęcia w historycznych mundurach i oporządzeniu strażackim na tle zabytkowego wozu straży ogniowej. 

O przygotowanych atrakcjach z Przemysławem Bednarczykiem kierownikiem Działu Kultury Wsi rozmawia Magda Gliszczyńska

KOSZT WSTĘPU: Bilet normalny 20 zł., ulgowy 12 zł.

 

PROGRAM WYDARZENIA:

 

12.00 – 12.30 – Otwarcie wydarzenia, parada uczestników i prezentacja koni  (przejazd uczestników z polany pod wiatrakiem. drogą obok zagrody z Kłonówka do centrum wsi )

12.30 - 13.00 –  pokaz koni zimnokrwistych (polana pod wiatrakiem)

13.00 – 14.30 - pokazy historyczne: (polana pod wiatrakiem)

 •  przejazd formacji historycznych
 •  pokaz Husarii (prezentacja połączona z gawęda o historii jazdy polskiej od XVI do XVIII w)
 •  potyczka ułana Pułku Jazy Wołyńskiej z carskim dragonem (epizod z 1831 roku)
 •  pokaz Beliniaków i potyczka Beliniaka z kozakiem (epizod z 1915 roku)
 •  pokaz 11 Pułku Ułanów Legionowych i potyczka ułana z bolszewikiem (epizod z 1920 roku)
 •  pokaz kawalerii II Rzeczypospolitej i potyczka ułanów z niemiecką piechotą (epizod z 1939 roku)

 

14.30 – 15.00 – zawody kawaleryjskie, dekoracja uczestników (polana pod wiatrakiem)

15.30 – 16.00 –  pokaz Husarii (prezentacja połączona z gawędą o historii jazdy polskiej od XVI do XVIII w)

16.15 – 16.45 – potyczka kawalerii polskiej z bolszewikami (epizod z 1939 roku)

Ok. 17.00 –  pokaz Husarii zamykający imprezę

 

Dodatkowo:

 • Plenery fotograficzne z udziałem jeźdźców (konkurs)
 • Strażacka fotobudka i kino dla najmłodszych w Remizie
 • Przejażdżki bryczkami (płatne)
 • Przejażdżki na kucyku (płatne)
 • Warsztaty plecenia koników ze słomy
 • Warsztaty plastyczne

 

Dla odwiedzających Muzeum podczas długiego, majowego weekendu dostępne są wystawy czasowe:

„Widzenie Świata Sikory” – muzealne plenery (do końca roku). Plenerowa wystawa Tomasza Sikory pt. „Widzenie Świata Sikory” tworzą fotografie, które przedstawiają ludzi oraz plenery Muzeum Wsi Radomskiej. Znany i utytułowany fotografik zainspirował się nimi podczas wizyt w skansenie. Prezentowane obrazy to efekt wielu godzin fotografowania plenerów muzealnych, pól i zagród. 

 „Od adamaszku do żakardu – dawne tkaniny dworskie” – Dom Ludowy MWR (do 6.10.2024r.). Na parterze Domu Ludowego goście mają okazję zanurzyć się w atmosferę życia dworskiego przełomu XIX i XX wieku. Przedstawione tkaniny nie tylko zachwycają swoim pięknem, ale także opowiadają historie o ich funkcjach i zastosowaniach.

Prezentowane eksponaty, najczęściej w formie rekonstrukcji, zachęcają do dotykania i odkrywania ich tekstury. Tablica z próbkami tkanin staje się edukacyjnym elementem wystawy, zwłaszcza dla młodszych zwiedzających, którzy mogą poznać różne rodzaje materiałów i ich przeznaczenie. Zapewniamy Fotografię Pamiątkową w Specjalnie Przygotowanej Foto-Budce! Odwiedzenie wystawy to doskonała okazja, aby zabawić się w stylizację, poczuć się jak bohaterowie z dawnych czasów i zabrać ze sobą wyjątkową pamiątkę z wizyty w naszym Muzeum.

„Wiosna-jesień w Muzeum Wsi Radomskiej” - wystawa poplenerowa uczniów Zespołu Szkół Plastycznych w Radomiu – prace ukazujące uroki skansenu można podziwiać w Kurniku z Konar do końca czerwca.

 

Zapraszamy też do Muzeum im. Oskara Kolberga (Al. Jana Pawła II 11, 26-400 Przysucha)

2 maja odbędzie się tam Koncert „Powrót do korzeni”, godz. 17.00.

Na koncercie „Powrót do korzeni” wystąpią Daniel Strahilevitz - fortepian, Maja Syrnicka – skrzypce.

Zabrzmią utwory: Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego, Johanna Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Daniel Strahilevitz - Od 2022 roku jest dyrektorem studium wokalnego i dyrygentem Teatru Państwowego w Oldenburgu; dał się poznać jako wszechstronny muzyk, ekscytujący solista oraz pełen pasji artysta dzięki różnorodnym występom na koncertach solowych, kameralnych, koncertach muzyki współczesnej oraz wokalnej.

Maja Syrnicka, urodzona w Katowicach skrzypaczka; pasjonatka muzyki kameralnej; studiowała w Hochschule für Musik, Theater und Medien w Hanowerze, w Akademii Muzycznej w Poznani; laureatka wielu nagród na konkursach ogólnopolskich jak i międzynarodowych. Od 2019 roku pełni funkcję zastępcy koncertmistrza w Teatrze Państwowym w Oldenburgu.

KOSZT WSTĘPU: Bilet specjalny – 1 zł.

 

Majowy weekend Muzeum czynne:

1 maja – 10.00 – 18.00

2 maja - 9.00 – 17.00

3 maja - 10.00 – 18.00

4 maja - 10.00 – 18.00

5 maja - 10.00 – 18.00

 

Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego 2014-2020

×

Drogi Użytkowniku!

Administratorem Twoich danych jest Muzeum Wsi Radomskiej z siedzibą przy ulicy Szydłowieckiej 30 w Radomiu, zarejestrowanym w Rejestrze Instytucji Kultury prowadzonym przez Samorząd Województwa Mazowieckiego pod numerem RIK/21/99 NIP 796-007-85-07.   Nasz e-mail to  muzeumwsi@muzeum-radom.pl, a numer telefonu 48 332 92 81. Z Inspektorem Ochrony Danych (IOD) skontaktujesz się mailem iod@rodo-radom.pl

Co do zasady Twoje dane zbieramy wyłącznie w celach związanych ze statutowymi zadaniami MUZEUM. Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z prawem: w przypadku gdy przetwarzanie jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na nas jako administratorze, wykonania umowy oraz gdy przetwarzanie jest niezbędne do wykonania zadania realizowanego w interesie publicznym. Zawsze prosimy Cię o podanie tylko takiego zakresu danych, jaki jest niezbędny do realizacji naszych celów:

gromadzenie zabytków w statutowo określonym zakresie; katalogowanie i naukowe opracowywanie zgromadzonych zbiorów; przechowywanie gromadzonych zabytków, w warunkach zapewniających im właściwy stan zachowania i bezpieczeństwo, oraz magazynowanie ich w sposób dostępny do celów naukowych; zabezpieczanie i konserwację zbiorów oraz, w miarę możliwości, zabezpieczanie zabytków archeologicznych nieruchomych oraz innych nieruchomych obiektów kultury materialnej i przyrody; urządzanie wystaw stałych i czasowych; organizowanie badań i ekspedycji naukowych, w tym archeologicznych; prowadzenie działalności edukacyjnej; popieranie i prowadzenie działalności artystycznej i upowszechniającej kulturę; udostępnianie zbiorów do celów edukacyjnych i naukowych; zapewnianie właściwych warunków zwiedzania oraz korzystania ze zbiorów i zgromadzonych informacji; prowadzenie działalności wydawniczej, prowadzenie strony www, w tym zakresie serwisów, które poprawiają jakość naszej pracy i poziom oferowanych usług.  

W trosce o bezpieczeństwo zasobów Muzeum informujemy Cię, że będziemy monitorować siedzibę Muzeum z poszanowaniem Twojej ochrony do prywatności. W tym wypadku będziemy działać w oparciu o przepisy prawa i w celu wykonania zadania realizowanego w interesie publicznym.

Nie będziemy przekazywać Twoich danych poza Polskę, ale możemy udostępnić je podmiotom, które wspierają nas wypełnianiu naszych zadań. Działamy w tym przypadku w celu wypełnienia obowiązków prawnych, które na nas spoczywają oraz w związku z wykonaniem zadań realizowanych w interesie publicznym.

Twoje dane będziemy przetwarzać w oparciu o przepisy prawa obowiązujące w naszym kraju, tak długo, jak przetwarzanie jest  niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na nas jako administratorze; także w związku z realizacją zadań publicznych oraz do momentu ustania przetwarzania w celach planowania związanego z organizacją funkcjonowania Muzeum.

Przysługuje Ci prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania oraz, w zależności od podstawy przetwarzania danych osobowych, także prawo do wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania oraz prawo do ich przenoszenia i usunięcia.

Jeżeli przetwarzanie danych odbywa się na podstawie zgody, masz prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, jednak bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Przysługuje Ci również prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, gdy uznasz, że przetwarzanie Twoich danych osobowych narusza przepisy prawa.

Podanie danych osobowych jest obligatoryjne w oparciu o przepisy prawa; w pozostałym zakresie dobrowolne, ale odmowa ich podania może uniemożliwić podjęcie współpracy, realizację umowy czy usługi.

Szczegółowe zasady ochrony Twojej prywatności znajdują się w naszej Polityce Prywatności i Polityce Cookies.

Administrator Danych Osobowych .