Zamknij

Dom Ludowy z Jedlni-Poświętnego

Dom Ludowy z Jedlni-Poświętnego

Obiekt powstał ze składek mieszkańców parafii Jedlnia, którzy, odpowiadając na inicjatywę proboszcza ks. Józefa Skoczeskiego, postanowili wybudować w Poświętnem Dom Koście lny.

Inicjatywa ta była zapewne wzorowana na popularnych wówczas na wsi Domach Ludowych. Dom Kościelny pełnił w parafii funkcje oświatowe. Znajdowały się w nim: sala ze sceną oraz pokój gościnny na poddaszu.

Po wojnie budynek odebrano parafii w Jedlni i przekazano miejscowej gminie. Od tego czasu był wykorzystywany jako miejsce spotkań różnych organizacji młodzieżowych, m.in. Służby Polsce, Związku Młodzieży Polskiej, itp. W jego pomieszczeniach odbywały się projekcje kinowe, występy estradowe oraz potańcówki. W latach 70. XX w. był coraz rzadziej użytkowany i w końcu został zamknięty.

Do budowy Domu Kościelnego sprowadzono górali, którzy postawili budynek swą architekturą nawiązujący do stylu podhalańskiego. Bliski temu stylowi jest zwłaszcza duży, gontowy dach ze szczytami zdobionymi motywem słońca. W dachu są także małe okienka – „wole oczka”. Ściany, złożone z grubych bali, połączone są w węgłach na zamki.

Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego 2014-2020