Zamknij

Mazowsze na filmowo

Mazowsze na filmowo

.Muzeum Wsi Radomskiej znalazło się na szlaku turystycznym "Mazowsze na Filmowo".

Muzeum Wsi Radomskiej znalazło się na szlaku turystycznym "Mazowsze na Filmowo". Walory krajobrazowe skansenu oraz odtworzone z troską o najmniejszy szczegół wnętrza, składają się na wizytówkę dawnej wsi, która jest obiektem szerokiego zainteresowania reżyserów i scenografów filmowych. Na terenie Muzeum Wsi Radomskiej powstawały zdjęcia do wielu znaczących dla kultury produkcji filmowych. Malownicze uroki wsi, przyroda oraz dogodne do pracy warunki sprawiają, że ekipy filmowe często tu wracają. Turyści odwiedzający Muzeum Wsi Radomskiej mogą uzyskać informacje o szlaku filmowym z tablicy informacyjnej usytuowanej obok kasy biletowej.

"Mazowsze na Filmowo" to pierwszy w Polsce szlak turystyki filmowej. Projekt opracowali Marek Szymański i firma doradztwa turystycznego Landbrand. Autorzy projektu przygotowali szczegółową analizę atrakcyjności turystyczno-promocyjnej województwa mazowieckiego pod kątem powstałych tutaj filmów i seriali. Analiza powstała na zamówienie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego oraz Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Jak obliczył Mazowiecki Urząd Marszałkowski, na Mazowszu nakręcono około stu najważniejszych polskich filmów ostatnich lat. Mazowieckie zabytki, krajobrazy, miasta i miasteczka były planami największych polskich produkcji, które dziś można zaliczyć do klasyki polskiego kina, ale także najpopularniejszych komedii i seriali. Jak „Przedwiośnie” to Muzeum Wsi Radomskiej, „Rejs" to Zalew Zegrzyński, jak „Marysia i Napoleon" to pałac w Jabłonnie, jak „Stawka większa niż życie" to Płock. Filmy kręcone na Mazowszu wymieniać można długo: „Pan Tadeusz", „Ranczo", „Ogniem i mieczem", „Trędowata", „CK Dezerterzy", „Czterej pancerni i pies", „Europa, Europa", „Tatarak", „Klan", „Złotopolscy", „1920. Bitwa Warszawska", „Noce i dnie", „Kariera Nikodema Dyzmy", „Generał Nil", „Znachor", „Panny z Wilka", „Brunet wieczorową porą", „Boża Podszewka", „Cwał", „M jak miłość", „Na dobre i na złe", „Plebania", „Czas honoru", „Testosteron". Filmowy szlak turystyczny pokaże Mazowsze w inny sposób niż do tej pory. Na szlaku znalazły się miejsca i zabytki, które znamy z licznych filmów i seriali. Ich piękno i wyjątkowość docenili reżyserzy i scenarzyści, teraz poznają je także turyści. Oprócz zwiedzania miejsc znanych z filmowych kadrów, turyści będą mogli brać udział w warsztatach rzemieślniczych, plenerach fotograficznych i malarskich czy przejażdżkach konnych. Zostanie opracowany również program edukacyjny, który uczniowie będą mogli realizować podczas szkolnych wycieczek. W planach jest również festiwal filmowy.

Płock

Filmy, które tutaj powstawały: Szatan z siódmej klasy (1960), Dotknięcie nocy (1961), Stawka większa niż życie (1968), Pan Kleks w kosmosie (1988).

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Filmy, które tutaj powstawały: Szwadron (1992), Pan Tadeusz (1999), Ogniem i mieczem (1999), Przeprowadzki (2000).

Murzynowo

Filmy, które tutaj powstawały: Profesor Wilczur (1938), Rejs (1969).

Łąck

Filmy, które tutaj powstawały: Szatan z siódmej klasy (1960), Stawka większa niż życie (1967-68), Cwał (1995), Ogniem i mieczem (1999), Marszałek Piłsudski (2000).

Kampinoski Park Narodowy

Filmy, które tutaj powstawały: Brzezina (1970), Pan Tadeusz (1999), Operacja Samum (1999), Czas honoru (2008-2013), Essential Killing (2010).

Pałac w Jabłonnie

Filmy, które tutaj powstawały: M jak miłość (od 2000), Ojciec Mateusz (od 2008), Hans Kloss: stawka większa niż śmierć (2012), Czas honoru (2013).

Jezioro Zegrzyńskie - Nieporęt

Filmy, które tutaj powstawały: Lotna (1959), Rejs (1969), Czterej pancerni i pies (1970), Hydrozagadka (1970).

Pułtusk

Filmy, które tutaj powstawały: Dom (1980 - 2000), Alternatywy 4 (1983), Sztos (1997), 39 i pół (2008-2009).

Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego. Żródło Agnieszka Kłosińska

Skansen Architektury Drewnianej w Nowej Suchej

Filmy, które tutaj powstawały: Pornografia (2003), Boża podszewka II (2005), Śluby panieńskie (2010), 1920 Bitwa Warszawska (2010).

Jeruzal

Filmy, które tutaj powstawały: Ranczo (2006-2013), Ranczo Wilkowyje (2007).

Seroczyn

Filmy, które tutaj powstawały: Gniewko, syn rybaka (1969), Noce i dnie, (film i serial: 1975, 1977).

Otwock

Filmy, które tutaj powstawały: Manewry miłosne (1935), Ada to nie wypada (1936), Dom (1980-2000), Jan Serce (1981).

Zamek w Czersku

Filmy, które tutaj powstawały: Pułkownik Kwiatkowski (1996), Wiedźmin (2001-2002).

Radom

Filmy, które tutaj powstawały: Dyrygent (1979), Psy 2 (1993), Przedwiośnie (2000), W ukryciu (2011).

Warszawa - Pałac Kultury i Nauki

Filmy, które tutaj powstawały to m.in.: Czterdziestolatek (1974-77), Miś (1980), Alternatywy 4 (1983), Dom (1980-2000), Pianista (2002), Rewers (2009).

Warszawa - ul. Mała

Filmy, które tutaj powstawały to m.in.: Czterdziestolatek (1974-77), Miś (1980), Alternatywy 4 (1983), Dom (1980-2000), Pianista (2002), Rewers (2009).

Twierdza Modlin – Centrum Informacji Turystycznej

Filmy, które tutaj powstawały: C.K. Dezerterzy (1985), Kiler (1997), Pan Tadeusz (1999), W ciemności (2011). Nieporęcie.

Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego 2014-2020

×

Drogi Użytkowniku!

Administratorem Twoich danych jest Muzeum Wsi Radomskiej z siedzibą przy ulicy Szydłowieckiej 30 w Radomiu, zarejestrowanym w Rejestrze Instytucji Kultury prowadzonym przez Samorząd Województwa Mazowieckiego pod numerem RIK/21/99 NIP 796-007-85-07.   Nasz e-mail to  muzeumwsi@muzeum-radom.pl, a numer telefonu 48 332 92 81. Z Inspektorem Ochrony Danych (IOD) skontaktujesz się mailem iod@rodo-radom.pl

Co do zasady Twoje dane zbieramy wyłącznie w celach związanych ze statutowymi zadaniami MUZEUM. Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z prawem: w przypadku gdy przetwarzanie jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na nas jako administratorze, wykonania umowy oraz gdy przetwarzanie jest niezbędne do wykonania zadania realizowanego w interesie publicznym. Zawsze prosimy Cię o podanie tylko takiego zakresu danych, jaki jest niezbędny do realizacji naszych celów:

gromadzenie zabytków w statutowo określonym zakresie; katalogowanie i naukowe opracowywanie zgromadzonych zbiorów; przechowywanie gromadzonych zabytków, w warunkach zapewniających im właściwy stan zachowania i bezpieczeństwo, oraz magazynowanie ich w sposób dostępny do celów naukowych; zabezpieczanie i konserwację zbiorów oraz, w miarę możliwości, zabezpieczanie zabytków archeologicznych nieruchomych oraz innych nieruchomych obiektów kultury materialnej i przyrody; urządzanie wystaw stałych i czasowych; organizowanie badań i ekspedycji naukowych, w tym archeologicznych; prowadzenie działalności edukacyjnej; popieranie i prowadzenie działalności artystycznej i upowszechniającej kulturę; udostępnianie zbiorów do celów edukacyjnych i naukowych; zapewnianie właściwych warunków zwiedzania oraz korzystania ze zbiorów i zgromadzonych informacji; prowadzenie działalności wydawniczej, prowadzenie strony www, w tym zakresie serwisów, które poprawiają jakość naszej pracy i poziom oferowanych usług.  

W trosce o bezpieczeństwo zasobów Muzeum informujemy Cię, że będziemy monitorować siedzibę Muzeum z poszanowaniem Twojej ochrony do prywatności. W tym wypadku będziemy działać w oparciu o przepisy prawa i w celu wykonania zadania realizowanego w interesie publicznym.

Nie będziemy przekazywać Twoich danych poza Polskę, ale możemy udostępnić je podmiotom, które wspierają nas wypełnianiu naszych zadań. Działamy w tym przypadku w celu wypełnienia obowiązków prawnych, które na nas spoczywają oraz w związku z wykonaniem zadań realizowanych w interesie publicznym.

Twoje dane będziemy przetwarzać w oparciu o przepisy prawa obowiązujące w naszym kraju, tak długo, jak przetwarzanie jest  niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na nas jako administratorze; także w związku z realizacją zadań publicznych oraz do momentu ustania przetwarzania w celach planowania związanego z organizacją funkcjonowania Muzeum.

Przysługuje Ci prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania oraz, w zależności od podstawy przetwarzania danych osobowych, także prawo do wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania oraz prawo do ich przenoszenia i usunięcia.

Jeżeli przetwarzanie danych odbywa się na podstawie zgody, masz prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, jednak bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Przysługuje Ci również prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, gdy uznasz, że przetwarzanie Twoich danych osobowych narusza przepisy prawa.

Podanie danych osobowych jest obligatoryjne w oparciu o przepisy prawa; w pozostałym zakresie dobrowolne, ale odmowa ich podania może uniemożliwić podjęcie współpracy, realizację umowy czy usługi.

Szczegółowe zasady ochrony Twojej prywatności znajdują się w naszej Polityce Prywatności i Polityce Cookies.

Administrator Danych Osobowych .