Zamknij

Odszedł wybitny skrzypek Piotr Gaca

Odszedł wybitny skrzypek Piotr Gaca

Laureat Nagrody im.Oskara Kolberga w 2013 roku

Z przykrością informujemy o śmierci Piotra Gacy, skrzypka ze Rdzowa. Msza pogrzebowa odbędzie się 17 stycznia o godz. 9.30 w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sadach k/Przystałowic Dużych

Piotr Gaca urodził się w 1927 r. w Przystałowicach Małych. Był najstarszy spośród słynnych muzykantów braci Gaców: Jana i Władysława, ich nauczycielem. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 13 lat u Franciszka Pańczaka z Bąkowa. Następnie u Jana Bogusza z Kamiennej Woli. Szesnastoletni Gaca, grał z Boguszem na weselach. Później grywał w składzie z Leonem Rekiem (basistą) i Józefem Papisem (skrzypkiem i bębnistą) oraz z najlepszymi skrzypkami radomskimi – m.in. z Tadeuszem Jedynakiem. Słuchał mistrzów skrzypiec – Józefa Zarasia z Nieznamierowic i Józefa Kędzierskiego ze Rdzuchowa. Od 1954 r. grał w kapeli z braćmi: Janem (bębnistą i skrzypkiem, 1933-2013) i Władysławem(harmonistą, 1948-1971). W 1972 utworzył nową kapelę z synem Stanisławem (harmonistą, 1948-2011). Ostatni weselny występ tej kapeli odbył się w 1994 r. Piotr Gaca występował w przeglądach folklorystycznych w Przysusze i w Kazimierzu (I nagroda dla kapeli w 1996 r., I nagroda w kat. solistów w 2004 r.). w 2013 r. otrzymał nagrodę im Oskara Kolberga. Przez wiele lat swoje umiejętności wykonawcze i tradycyjny repertuar przekazywał muzykantom młodego pokolenia. Miał wierne grono uczniów – skrzypków – wywodzących się ze środowisk miejskich, przyjeżdżających do niego z Warszawy, Olsztyna, Lublina, Poznania i Krakowa.

Powyżej fotografie z wernisażu wystawy "40 lat Nagrody im. Oskara Kolberga" w Muzeum w Przysusze, którą uświetnił występem wraz z Marią Siwiec (25.09.2015 r.).

Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego 2014-2020

×

Drogi Użytkowniku!

Administratorem Twoich danych jest Muzeum Wsi Radomskiej z siedzibą przy ulicy Szydłowieckiej 30 w Radomiu, zarejestrowanym w Rejestrze Instytucji Kultury prowadzonym przez Samorząd Województwa Mazowieckiego pod numerem RIK/21/99 NIP 796-007-85-07. Nasz e-mail to muzeumwsi@muzeum-radom.pl, a numer telefonu 48 332 92 81. Z Inspektorem Ochrony Danych (IOD) skontaktujesz się mailem info@rodo-radom.pl

Co do zasady Twoje dane zbieramy wyłącznie w celach związanych ze statutowymi zadaniami MUZEUM. Podstawą naszego działania są przepisy prawa i nasz prawnie uzasadnionego interes jako administratora danych. Zawsze prosimy Cię o podanie tylko takiego zakresu danych, jaki jest niezbędny do realizacji naszych celów:

 • gromadzenie zabytków w statutowo określonym zakresie;
 • katalogowanie i naukowe opracowywanie zgromadzonych zbiorów;
 • przechowywanie gromadzonych zabytków, w warunkach zapewniających im właściwy stan zachowania i bezpieczeństwo, oraz magazynowanie ich w sposób dostępny do celów naukowych;
 • zabezpieczanie i konserwację zbiorów oraz, w miarę możliwości, zabezpieczanie zabytków archeologicznych nieruchomych oraz innych nieruchomych obiektów kultury materialnej i przyrody;
 • urządzanie wystaw stałych i czasowych;
 • organizowanie badań i ekspedycji naukowych, w tym archeologicznych;
 • prowadzenie działalności edukacyjnej;
 • popieranie i prowadzenie działalności artystycznej i upowszechniającej kulturę;
 • udostępnianie zbiorów do celów edukacyjnych i naukowych;
 • zapewnianie właściwych warunków zwiedzania oraz korzystania ze zbiorów i zgromadzonych informacji;
 • prowadzenie działalności wydawniczej,
 • prowadzenie strony www, w tym zakresie serwisów, które poprawiają jakość naszej pracy i poziom oferowanych usług.

W trosce o bezpieczeństwo zasobów Muzeum informujemy Cię, że będziemy monitorować siedzibę Muzeum z poszanowaniem Twojej ochrony do prywatności. W tym wypadku będziemy działać w oparciu o przepisy prawa i nasz prawnie uzasadniony interes realizowany jako administrator danych.

Nie będziemy przekazywać Twoich danych poza Polskę, ale możemy udostępnić je podmiotom, które wspierają nas wypełnianiu naszych zadań. Działamy w tym przypadku w celu wypełnienia obowiązków prawnych, które na nas spoczywają oraz w związku z naszym prawnie usprawiedliwionym interesem.

Twoje dane będziemy przetwarzać w oparciu o przepisy prawa obowiązujące w naszym kraju oraz uzasadniony interes realizowany przez nas jako administratora danych tj. do momentu ustania przewarzania w celach planowania związanego z organizacją funkcjonowania Muzeum.

Przysługuje Ci prawo dostępu do Twoich danych, a także sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Masz także prawo złożenia skargi do organu nadzorczego.

Podanie danych osobowych jest obligatoryjne w oparciu o przepisy prawa; w pozostałym zakresie dobrowolne, ale odmowa ich podania może uniemożliwić podjęcie współpracy, realizację umowy czy usługi.

Szczegółowe zasady ochrony Twojej prywatności znajdują się w naszej Polityce Prywatności i Polityce Cookies.

Administrator Danych Osobowych