Zamknij

Uroczystość Święta Matki Boskiej Gromnicznej

Uroczystość Święta Matki Boskiej Gromnicznej

Dnia 2 lutego przypada Święto Ofiarowania Pańskiego tradycyjnie nazywane w Polsce świętem Matki Boskiej Gromnicznej.

Dnia 2 lutego przypada Święto Ofiarowania Pańskiego tradycyjnie nazywane w Polsce świętem Matki Boskiej Gromnicznej. Nazwa Święta Matki Boskiej Gromnicznej wzięła się od świec nazywanych gromnicami, które święcono w tym dniu, aby chronić domy przed zgubnymi skutkami burz: ogniem, piorunami. Wierzono też w moc dymu z gromnic, który po zgaszeniu świec wdychano, aby ustrzec się od bólu gardła czy próchnicy zębów. .

Uroczystości w Muzeum Wsi Radomskiej rozpoczęły się mszą świętą w zabytkowym kościele z Wolanowa. Po zakończonej liturgii procesja z gromnicami, prowadzona przez Zespół Obrzędowy „Korzenie” z Łaguszowa przeszła stałą trasą z kościoła do zagrody wiejskiej.
W chałupie z Alojzowa zaprezentowano tradycyjne zwyczaje związane ze świętem Matki Boskiej Gromnicznej (kopcenie znaku krzyża na belce stropowej, rozniecanie domowego ognia w piecu, wdychanie dymu z gromnic). W wieczornej, zimowej scenerii zgromadzeni goście na terenie zagrody mogli usłyszeć wycie wilków, co było związane z faktem, iż dawniej gospodarz wychodził przed dom z gromnicą, gdy pod domostwa podkradały się stada wygłodniałych wilków.

W drugiej części uroczystości, w Dworze z Brzeziec odbyło się oficjalne wręczenie nagród w ramach rozstrzygniętego konkursu pt.: „Najpiękniejsza ozdoba choinkowa”. W tym roku na konkurs wpłynęła wyjątkowo duża liczba prac w ilości 248 ozdób choinkowych. Nagrody laureatom wręczyła Dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej Ilona Jaroszek oraz Dyrektor Radia Plus Radom ksiądz Jacek Wieczorek. Na zakończenie uroczystości Zespół Obrzędowy „Korzenie” z Łaguszowa zaprezentował barwne widowisko „Kusaki”, za które zdobył I miejsce na 41. Ogólnopolskim Sejmiku Zespołów Teatralnych w Tarnogrodzie.

Uroczystości odbyły się pod honorowym patronatem Księdza Biskupa dra Henryka Tomasika Ordynariusza Diecezji Radomskiej

Patronat medialny nad uroczystościami Święta Matki Boskiej Gromnicznej Objęli:

Radio Plus Radom, Gość Niedzielny, Echo Dnia, Telewizja Zebrra.tv, Telewizja Dami, TwojRadom.pl

mp

Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego 2014-2020

×

Drogi Użytkowniku!

Administratorem Twoich danych jest Muzeum Wsi Radomskiej z siedzibą przy ulicy Szydłowieckiej 30 w Radomiu, zarejestrowanym w Rejestrze Instytucji Kultury prowadzonym przez Samorząd Województwa Mazowieckiego pod numerem RIK/21/99 NIP 796-007-85-07. Nasz e-mail to muzeumwsi@muzeum-radom.pl, a numer telefonu 48 332 92 81. Z Inspektorem Ochrony Danych (IOD) skontaktujesz się mailem info@rodo-radom.pl

Co do zasady Twoje dane zbieramy wyłącznie w celach związanych ze statutowymi zadaniami MUZEUM. Podstawą naszego działania są przepisy prawa i nasz prawnie uzasadnionego interes jako administratora danych. Zawsze prosimy Cię o podanie tylko takiego zakresu danych, jaki jest niezbędny do realizacji naszych celów:

 • gromadzenie zabytków w statutowo określonym zakresie;
 • katalogowanie i naukowe opracowywanie zgromadzonych zbiorów;
 • przechowywanie gromadzonych zabytków, w warunkach zapewniających im właściwy stan zachowania i bezpieczeństwo, oraz magazynowanie ich w sposób dostępny do celów naukowych;
 • zabezpieczanie i konserwację zbiorów oraz, w miarę możliwości, zabezpieczanie zabytków archeologicznych nieruchomych oraz innych nieruchomych obiektów kultury materialnej i przyrody;
 • urządzanie wystaw stałych i czasowych;
 • organizowanie badań i ekspedycji naukowych, w tym archeologicznych;
 • prowadzenie działalności edukacyjnej;
 • popieranie i prowadzenie działalności artystycznej i upowszechniającej kulturę;
 • udostępnianie zbiorów do celów edukacyjnych i naukowych;
 • zapewnianie właściwych warunków zwiedzania oraz korzystania ze zbiorów i zgromadzonych informacji;
 • prowadzenie działalności wydawniczej,
 • prowadzenie strony www, w tym zakresie serwisów, które poprawiają jakość naszej pracy i poziom oferowanych usług.

W trosce o bezpieczeństwo zasobów Muzeum informujemy Cię, że będziemy monitorować siedzibę Muzeum z poszanowaniem Twojej ochrony do prywatności. W tym wypadku będziemy działać w oparciu o przepisy prawa i nasz prawnie uzasadniony interes realizowany jako administrator danych.

Nie będziemy przekazywać Twoich danych poza Polskę, ale możemy udostępnić je podmiotom, które wspierają nas wypełnianiu naszych zadań. Działamy w tym przypadku w celu wypełnienia obowiązków prawnych, które na nas spoczywają oraz w związku z naszym prawnie usprawiedliwionym interesem.

Twoje dane będziemy przetwarzać w oparciu o przepisy prawa obowiązujące w naszym kraju oraz uzasadniony interes realizowany przez nas jako administratora danych tj. do momentu ustania przewarzania w celach planowania związanego z organizacją funkcjonowania Muzeum.

Przysługuje Ci prawo dostępu do Twoich danych, a także sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Masz także prawo złożenia skargi do organu nadzorczego.

Podanie danych osobowych jest obligatoryjne w oparciu o przepisy prawa; w pozostałym zakresie dobrowolne, ale odmowa ich podania może uniemożliwić podjęcie współpracy, realizację umowy czy usługi.

Szczegółowe zasady ochrony Twojej prywatności znajdują się w naszej Polityce Prywatności i Polityce Cookies.

Administrator Danych Osobowych