Zamknij

Konkurs "Tradycyjna palma wielkanocna regionu radomskiego"

Konkurs

Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu zaprasza do udziału w konkursie pt. "Tradycyjna palma wielkanocna regionu radomskiego".

Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu zaprasza do udziału w konkursie pt. „Tradycyjna palma wielkanocna regionu radomskiego”.

Celem konkursu jest kultywowanie tradycji własnoręcznego wykonywania palm wielkanocnych, edukacja dzieci na temat zwyczajów związanych z Niedzielą Palmową, zmotywowanie uczestników Konkursu do zdobycia wiedzy na temat materiałów służących do wykonywania palm wielkanocnych oraz sposobu ich wykonywania, rozwijanie zdolności manualnych dzieci.

Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych, a prace będą oceniane w trzech kategoriach wiekowych:

 • kategoria I: I-II klasa szkoły podstawowej
 • kategoria II: III-IV klasa szkoły podstawowej
 • kategoria III: V-VII klasa szkoły podstawowej

Palma powinna uwzględniać tradycyjne materiały służące do jej wykonywania oraz zwyczajowe techniki zdobnicze. Zgodnie z tradycją w skład palmy wielkanocnej wchodziły rośliny, które wypuszczały liście bądź zakwitały w okresie przypadającym na Niedzielę Palmową, a także rośliny wiecznie zielone. Materiałem bazowym dla palm wielkanocnych były gałązki wierzbowe, zwane w regionie radomskim „liwiną”. Oprócz nich wykorzystywano często trzcinę, rogożynę, kwiaty polne, barwinek, gałązki sosnowe, borówki, gałązki porzeczki lub maliny. Nierzadko rękojeść palmy owijano spiralnie paskiem ponacinanej z jednej strony bibuły. Do palmy przywiązywano wstążeczkę bądź tasiemkę. Palmę można było udekorować kwiatkami wykonywanymi z bibuły. Długość palmy w regionie radomskim wahała się od pół do jednego metra.

Warunkiem wzięcia udziału w Konkursie jest dostarczenie pracy razem z wypełnioną kartą zgłoszenia w terminie do dnia 19 marca (poniedziałek) 2018 roku na adres:

Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu

ul. Szydłowiecka 30

26-600 Radom

Do pobrania ---> Karta zgłoszeniowa

Szegółowe informacje znajdą Państwo w regulaminie ---> Regulamin konkursu

ms

Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego 2014-2020

×

Drogi Użytkowniku!

Administratorem Twoich danych jest Muzeum Wsi Radomskiej z siedzibą przy ulicy Szydłowieckiej 30 w Radomiu, zarejestrowanym w Rejestrze Instytucji Kultury prowadzonym przez Samorząd Województwa Mazowieckiego pod numerem RIK/21/99 NIP 796-007-85-07. Nasz e-mail to muzeumwsi@muzeum-radom.pl, a numer telefonu 48 332 92 81. Z Inspektorem Ochrony Danych (IOD) skontaktujesz się mailem info@rodo-radom.pl

Co do zasady Twoje dane zbieramy wyłącznie w celach związanych ze statutowymi zadaniami MUZEUM. Podstawą naszego działania są przepisy prawa i nasz prawnie uzasadnionego interes jako administratora danych. Zawsze prosimy Cię o podanie tylko takiego zakresu danych, jaki jest niezbędny do realizacji naszych celów:

 • gromadzenie zabytków w statutowo określonym zakresie;
 • katalogowanie i naukowe opracowywanie zgromadzonych zbiorów;
 • przechowywanie gromadzonych zabytków, w warunkach zapewniających im właściwy stan zachowania i bezpieczeństwo, oraz magazynowanie ich w sposób dostępny do celów naukowych;
 • zabezpieczanie i konserwację zbiorów oraz, w miarę możliwości, zabezpieczanie zabytków archeologicznych nieruchomych oraz innych nieruchomych obiektów kultury materialnej i przyrody;
 • urządzanie wystaw stałych i czasowych;
 • organizowanie badań i ekspedycji naukowych, w tym archeologicznych;
 • prowadzenie działalności edukacyjnej;
 • popieranie i prowadzenie działalności artystycznej i upowszechniającej kulturę;
 • udostępnianie zbiorów do celów edukacyjnych i naukowych;
 • zapewnianie właściwych warunków zwiedzania oraz korzystania ze zbiorów i zgromadzonych informacji;
 • prowadzenie działalności wydawniczej,
 • prowadzenie strony www, w tym zakresie serwisów, które poprawiają jakość naszej pracy i poziom oferowanych usług.

W trosce o bezpieczeństwo zasobów Muzeum informujemy Cię, że będziemy monitorować siedzibę Muzeum z poszanowaniem Twojej ochrony do prywatności. W tym wypadku będziemy działać w oparciu o przepisy prawa i nasz prawnie uzasadniony interes realizowany jako administrator danych.

Nie będziemy przekazywać Twoich danych poza Polskę, ale możemy udostępnić je podmiotom, które wspierają nas wypełnianiu naszych zadań. Działamy w tym przypadku w celu wypełnienia obowiązków prawnych, które na nas spoczywają oraz w związku z naszym prawnie usprawiedliwionym interesem.

Twoje dane będziemy przetwarzać w oparciu o przepisy prawa obowiązujące w naszym kraju oraz uzasadniony interes realizowany przez nas jako administratora danych tj. do momentu ustania przewarzania w celach planowania związanego z organizacją funkcjonowania Muzeum.

Przysługuje Ci prawo dostępu do Twoich danych, a także sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Masz także prawo złożenia skargi do organu nadzorczego.

Podanie danych osobowych jest obligatoryjne w oparciu o przepisy prawa; w pozostałym zakresie dobrowolne, ale odmowa ich podania może uniemożliwić podjęcie współpracy, realizację umowy czy usługi.

Szczegółowe zasady ochrony Twojej prywatności znajdują się w naszej Polityce Prywatności i Polityce Cookies.

Administrator Danych Osobowych