Historia maszyn i narzędzi rolniczych

Tytuł ekspozycji „Historia maszyn i narzędzi rolniczych” nie powinien j być odczytywany dosłownie, jak gdyby miał oznaczać wykład na temat „od kopacza do kombajnu”, To raczej impresja o mechanizacji gospodarstw chłopskich. Na wystawie zaprezentowanło urządzenia do wszelkich prac rolnych od zrobionych samodzielnie przez wiejskich konstruktorów po produkowane na skalę przemysłową.

Muzeum Wsi Radomskiej może poszczycić się jedyną w kraju kolekcją ciągników chłopskiej roboty tzw.SAM-ów. Na wystawie pokazano m.in. wykonany na początku lat 80. przez rolnika z Bartodziejów zestaw złożony z ciągnika SAM, pługa, kultywatora i bron oraz unikatowy niemiecki ciągnik Kramer K18 z 1938 roku, którym wrócił z robót w Rzeszy rolnik z Wielkopolski. Nie zabrakło także pierwszego masowo produkowanego w Polsce traktora Ursusa C 45 nazywanego buldogiem od swego niemieckiego pierwowzoru Lanz Bulldog. Zgromadzone na wystawie narzędzia i maszyny trafiły do muzeum z gospodarstw w ostatnich latach. Zwykle do niedawna były eksploatowane. Ich wytwórcy, to zarówno lokalne zakłady radomskie działające od połowy XIX w., krajowe jak markowy ”Kraj” z Kutna, którego wyroby, przede wszystkim siewniki, szczególnie licznie zachowały się na Mazowszu, a także potentaci europejscy jak niemiecki Heinrich Lanz czy światowi jak choćby amerykański Adriance, Platt & Co (żniwiarka konna).