Plenerowa lekcja historii

data utworzenia:
Plenerowa lekcja historii

Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza na plenerową lekcję historii pn. „Z dziejów walki i męczeństwa wsi radomskiej w latach II wojny światowej", która odbędzie się 30 września 2018 r. w godzinach 14:00 – 18:00.

W 75 rocznicę akcji oddziału BCh Jana Sońty „Ośki” na posterunek żandarmerii w Górkach Ciepielowskich.

Plenerowa lekcja historii składać się będzie z trzech części. Motywem przewodnim będzie historia legendarnego Zgrupowania Partyzanckiego Batalionów Chłopskich Jana Sońty „Ośki” oraz innych oddziałów partyzanckich BCh i AK z terenu powiatów radomskiego, iłżeckiego i kozienickiego.

Program:

1. Widowisko pt.: „Na rozkaz sumienia!” - czyli epopeja partyzancka w trzech aktach, w których przedstawimy głośne akcje partyzanckie, w tym:
- atak na umocniony posterunek żandarmerii w Górkach Ciepielowskich (30 IX 1943 r.)
- brawurowy atak partyzantów „Ośki” na niemiecki sztab w Chwałowicach (28 lipca 1944 r.)
- walki oddziałów AK i BCh w obronie pacyfikowanych wsi północnej Kielecczyzny. Przypomnimy także sylwetki lokalnych dowódców partyzanckich Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej. Odwiedzimy partyzantów na wiejskich kwaterach, posłuchamy ich piosenek i skosztujemy partyzanckiej strawy. Pokażemy także niemiecki oddział zmotoryzowany w akcji, w tym pojazdy z epoki.

2. Pokaz filmu „Rozstrzelany Dzień Niepodległości” o niemieckiej zbrodni na mieszkańcach gminy Tczów 11 listopada 1943 roku, połączony z prelekcją historyków. Wystąpią: dr hab. Sebastian Piątkowski - „Wieś radomska w czasie wojny i okupacji 1939-1945” oraz dr Adam Duszyk „Bataliony Chłopskie – cele powołania i wkład chłopskiego wojska w walkę z niemieckim okupantem w latach 1939-1945”

3. Koncert grupy „LUSTRO” i wspólne śpiewanie partyzanckich szlagiery z płyty „Gloria Victis”.

30 września otwieramy dla gości Muzeum trzy kasy biletowe od strony ulicy Stawowej.

Wstęp za okazaniem biletu: bilet normalny – 10 zł, bilet ulgowy – 6 zł.

Powrót to listy
Zobacz także
EFRR1
Zapraszamy do MWR
trip a
warto zwiedzic
noclegowo.pl
Newsletter Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje z Muzeum Wsi Radomskiej podaj poniżej swój adres e-mail:
Newsletter
wersja html wersja tekstowa