Muzeum dla Niepodległej

Autor: fot. Martyna Sobańska data utworzenia:
Muzeum dla Niepodległej

28 kwietnia 2018 roku w Muzeum Wsi Radomskiej odbył się piknik rodzinny "Muzeum dla Niepodległej".

Goście, którzy odwiedzili radomski skansen mogli zobaczyć widowisko historyczne „Obywatele 1918”, zorganizowane z okazji 100 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Inscenizacja składała się z trzech scen opatrzonych komentarzem lektorskim, ukazujących epizody z życia mieszkańców wsi polskiej (ze szczególnym wyeksponowaniem wsi radomskiej) w latach I wojny światowej i walk o granice Rzeczypospolitej. Sceny z udziałem aktorów i rekonstruktorów odwoływały się do konkretnych wydarzeń historycznych oraz losów konkretnych bohaterów w tym: synów chłopskich – uczestników walk o niepodległość z radomskiego oraz przywódców ruchu ludowego w tym Wincentego Witosa. W warstwie narracyjnej widzowie mogli dowiedzieć się o udziale chłopów z radomskiego w walkach Legionów Polskich, a później w szeregach odrodzonego Wojska Polskiego w walkach o granice II Rzeczypospolitej. Ukazane zostało zaangażowanie mieszkańców wsi w tworzeniu zrębów niepodległego życia państwowego w wymiarze społecznym i politycznym. Poszczególne sceny opatrzone były motywami muzycznymi ze znanych polskich produkcji filmowych o tematyce wiejskiej.

Podczas pikniku nastąpiło także otwarcie dwóch wystaw. Odbył się wernisaż wystawy "20 lat współpracy Muzeum Wsi Radomskiej z Samorządem Województwa Mazowieckiego" oraz wystawy „By żyć w Polsce. Chłopi w walce, obronie i budowie Niepodległej”. Wystawa niepodległościowa przygotowana przez Muzeum zaprezentuje szeroki wymiar zagadnień związanych z tematem. Omówione zostały treści związane z ruchem chłopskim, a szczególnie jego stosunkiem do kwestii niepodległościowej, zaangażowaniem w działalność organizacji i związków politycznych, wojskowych i społecznych, udziałem w walce o kształt granic nowej Polski. Przedstawione zostały formy, które kreowały ducha wolnościowego (obchody rocznicowe wydarzeń historycznych, miejsca upamiętnień). Podjęta została także problematyka sytuacji chłopskiej po odzyskaniu niepodległości oraz udział tej warstwy społecznej w życiu politycznym kraju.

Piknik był doskonałą okazją do wypoczynku na świeżym powietrzu, do potańczenia na dechach przy muzyce Kapeli Kwapińskiego, do wzięcia udziału w konkursach rodzinnych oraz warsztatach przygotowanych przez pracowników Muzeum Wsi Radomskiej.


____________
Wydarzenie objęte honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika

 

     

 

 

 

ms

Powrót to listy
Zobacz także
EFRR1
Zapraszamy do MWR
trip a
warto zwiedzic
noclegowo.pl
Newsletter Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje z Muzeum Wsi Radomskiej podaj poniżej swój adres e-mail:
Newsletter
wersja html wersja tekstowa