Wystawa: "Kościelna orkiestra w Skrzyńsku fundacji Wiktorii z Szydłowskich Malletskiej, 1830-1957"

data utworzenia:
Wystawa:

W 2017 roku mija 60 lat od ostatniego występu członków „Fundacji Muzyki Rzymskokatolickiego Kościoła w Skrzyńsku”. To szczególne wotum złożyła Matce Bożej Staroskrzyńskiej właścicielka dóbr Zbożenna Wiktoria z Szydłowskich Malletska w 1830 roku. Jej unikatowa w skali kraju fundacja została rozwiązana w 1957 roku. Konflikt między muzykantami a parafianami odbił się szerokim echem w kraju.

W ekspozycji  przedstawiono zarys dziejów kapeli, biogramy jej członków,  repertuar i instrumentarium. Kwerendy prowadzono w  zasobach Archiwum Diecezjalnego w Sandomierzu, Archiwum Akt Nowych w Warszawie, Archiwum Państwowego w Radomiu, Archiwum parafialnym w Skrzyńsku oraz w domach członków rodzin muzykantów i chórzystów.

Patronat honorowy nad wystawą objęło Stowarzyszenie Duninów herbu Łabędź

Otwarcie wystawy w dniu 29 września (piątek) 2017 roku, o godzinie 12.00