Niedzielne spotkania w Muzeum w Przysusze

Niedziela 22 lipca 2018

Niedziela 12 sierpnia 2018- prowadząca: Dominika Lefek

„Podróże Oskara Kolberga”

Dziś podróż to wygoda, a jak to wyglądało kiedyś? Jak dawniej podróżowano? Czym jest kufer walizkowy i do czego służył? Jak czytać stare mapy? Spotkanie przenosi w świat sprzed dwóch stuleci przy użyciu zabytkowego kufra podróżnego, wypełnionego elementami pobudzającymi zmysły: XIX-wiecznymi mapami, korespondencją oraz notatkami i szkicami
z podróży Oskara Kolberga.

Niedziela 29 lipca 2018
Niedziela 5 sierpnia 2018
– prowadząca: Katarzyna Markiewicz

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Dobra zabawa – gry i zabawki ludowe”. Ekspozycja prezentuje zabawki ludowe z kolekcji Muzeum Wsi Radomskiej, Muzeum Regionalnego
w Opocznie oraz Muzeum w Przysusze.

Wystawa ma charakter interaktywny – wśród eksponatów powstały stanowiska, przy których można zgłębiać tajniki zabawkarskich rzemiosł. Uczestnicy spotkania poznają ciekawostki dotyczące dawnych zabaw i gier, sposobu wytwarzania, oraz o ich pochodzeniu. W trakcie spotkania zaprezentowany będzie katalog wystawy „Dobra zabawa – gry i zabawki ludowe”, w którym zebrano informacje o zgromadzonych na wystawie eksponatach.

Niedziela 19 sierpnia 2018 – prowadząca: Agnieszka Zarychta-Wójcicka

„Przemysł i życie gospodarcze Przysuchy”

Uwarunkowania rozwoju przemysłu w okolicach Przysuchy, prezentacja miasta w aspekcie przemian gospodarczych.

Niedziela 29 sierpnia 2018 – prowadząca: Aneta Szwaczyk

„Malarstwo Antoniego Kolberga na tle polskiego malarstwa XIX wieku”

Dorobek artystyczny młodszego brata Oskara Kolberga, malarza portretów religijnych i scen rodzajowych, towarzysza wypraw folklorystycznych Oskara Kolberga po Mazowszu.

Niedziela, godzina 14.00, wstęp w cenie biletu