Nagroda im. Oskara Kolberga

data utworzenia:
Nagroda im. Oskara Kolberga

Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze, Oddział Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu zaprasza do składania wniosków o przyznanie ogólnopolskiej Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury Ludowej”.

Komisja Nagrody

Wniosek

Regulamin

Oświadczenie

Lista laureatów 1974-2013

Patronem ogólnopolskiej Nagrody „Za zasługi dla kultury ludowej jest  Oskar Kolberg - etnograf, folklorysta, kompozytor. Urodzony w 1814 r. w Przysusze. Wybitny badacz kultury ludowej obszaru całej przedrozbiorowej Rzeczypospolitej. Jego spuścizna naukowa, dokumentująca ustne przekazy tradycji i przejawy żywej twórczości artystycznej w ich regionalnym zróżnicowaniu, jest największym XIX- wiecznym zbiorem źródeł i opracowań kultury ludowej w skali europejskiej.

 

Nagroda ustanowiona została w 1974 roku na Mazowszu płockim, w gronie twórców czasopisma społeczno-kulturalnego „Barwy”. Od początku miała rangę wyróżnienia ogólnopolskiego. W latach 1986 - 2001 była realizowana przez Mazowieckie Towarzystwo Kultury w Warszawie. Od 2002 roku jej organizację prowadzi Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze, Oddział Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu przy współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji „Cepelia” Polska Sztuka i Rękodzieło (od 1974 r. ) i Narodowego Centrum Kultury (od 2010 r.).

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od początku sprawuje patronat i jest głównym fundatorem przyznawanych wyróżnień. Nagrody finansują także instytucje działające na rzecz kultury ludowej: Fundacja „Cepelia” Polska Sztuka i Rękodzieło oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.

 

Nagroda im. Oskara Kolberga wskazuje znaczenie dziedzictwa kultury ludowej jako jednego z fundamentów kultury narodowej; decydującego o bogactwie i kulturowej różnorodności; stanowiącego istotny element współczesnego obrazu kulturowego Polski.

Nagroda honoruje dorobek i wyraża uznanie dla twórców, animatorów, naukowców, badaczy oraz instytucji i organizacji wspierających kulturę ludową. W dotychczasowych edycjach wyróżniano artystów tworzących w dziedzinach ludowej sztuki plastycznej, obrzędowej, rękodzielniczej; w kategorii śpiewu, muzyki instrumentalnej i tańca. Nagradzano tych, którzy przekazują wiedzę o kulturze rodzimej, wskazują na jej bogactwo i różnorodność, dokumentują, chronią i zachowują dla przyszłości, organizują przedsięwzięcia artystyczne popularyzujące folklor i sztukę.

 

Powrót to listy
Zobacz także
EFRR1
Zapraszamy do MWR
trip a
warto zwiedzic
noclegowo.pl
Newsletter Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje z Muzeum Wsi Radomskiej podaj poniżej swój adres e-mail:
Newsletter
wersja html wersja tekstowa