Gazeta Kufer

Wigilia świętego Andrzeja
opublikowano:
Święty Andrzej przez wiele wieków był jednym z najpopularniejszych świętych w Europie, od XVI do XIX wieku grudzień zwano miesiącem Andrzeja. W dawnych modlitewnikach kapłańskich od niego rozpoczynał się adwentowy rok świętych: Święty Jędrzej adwent przytwierdzi.Uważano go za opiekuna panien na wydaniu, głównie cnotliwych i pobożnych, i wierzono, że modlitwa do niego może sprawić, ze zawarte małżeństwo będzie szczęśliwe.
więcej
Rola roślin w zwyczajach funeralnych wsi polskiej
opublikowano:
więcej
Majowe zabawy
Od wieków maj był miesiącem zabaw na świeżym powietrzu. Tradycje związane z zabawami majowymi sięgają czasów przedchrześcijańskich.
więcej
Ozdobić dom na Zielone Światki
Religia zawsze miała znaczny wpływ na wszystkie sfery życie wiejskiego. Oddziaływała, zatem również na wygląd chłopskiego domu. Widoczne staje się to, kiedy przyjrzymy się dokładnie wiejskiej izbie w okresach świątecznych.
więcej
Koszyczek ze „święconym” - co powinno się w nim znaleźć
Wielka Sobota w tradycji kościoła katolickiego jest dniem przeznaczonym na święcenie pokarmów. Przygotowaniem „święconego” zajmowały się z reguły gospodynie
więcej
Andrzej „Hućbała” Pabin z Witowa – ojciec podhalańskich SAM-ów
opublikowano:
Gospodarstwo Andrzeja „Hućbały” Pabina położone jest naprzeciwko utrzymanego w zakopiańskim stylu, wzniesionego w 1956 roku kamiennego budynku szkoły – przy wąskiej bocznej drodze zwanej „starą drogą”
więcej
Ziemia niczyja – ziemia nieznana
opublikowano:
24 stycznia 2013 roku w Resursie Obywatelskiej w Radomiu odbyła się konferencja naukowa pod tytułem.: „Ziemia niczyja – ziemia nieznana”. Na konferencji podsumowano badania na terenie wczesnośredniowiecznego grodziska Piotrówka
więcej
Zapraszamy do MWR
trip a
warto zwiedzic
noclegowo.pl
Newsletter Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje z Muzeum Wsi Radomskiej podaj poniżej swój adres e-mail:
Newsletter
wersja html wersja tekstowa