Gazeta Kufer

Chleb i sól św. Agaty od ognia strzeże chaty
opublikowano:
W Kościele Katolickim pierwsze dni lutego należą do patronów, którzy chronią domostwa przed klęskami żywiołowymi, strzegą od rozmaitych chorób, a za ich wstawiennictwem dzieją się cuda. Święta Agata, nazywana często „ognistą świętą”, to od wieków jedna z najbardziej czczonych świętych chrześcijańskich.
więcej
Publikacja o wkładzie rodziny Dembińskich herbu Rawicz i Nieczuja w rozwój przemysłu w dobrach ziemskich Przysucha w XIX wieku
opublikowano:
Studia z Historii Społeczno-Gospodarczej XIX i XX wieku, [Tom. VIII, red. W. Puś, J. Kita, Łódź 2010] to zbiór rozpraw wygłoszonych podczas konferencji pt. „Ziemiaństwo wobec industrializacji ziem polskich w XIX i XX wieku”, zorganizowanej w ubiegłym roku przez Katedrę Historii Społeczno-Gospodarczej Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego.
więcej
Tomasz Dzikowski, Muzeum Wsi Radomskiej na Retro Show w Szreniawie
opublikowano:
Dnia 26 września w Szreniawie, w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego, odbyła się ósma już edycja jesiennej imprezy „Retro Show”.
więcej
Fryderyk Chopin i Kolbergowie. Wspomnienia i inspiracje
opublikowano:
Fryderyk Chopin i Kolbergowie. Wspomnienia i inspiracje to tytuł wystawy, którą oglądać można w Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Ekspozycja przygotowana została przez Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze, Oddzial Muzeum Wsi Radomskiej.
więcej
Marek Kwarciński, Andrzej Żytnicki, Chałupy w Radomskiem. Janików
opublikowano:
Chłopskie domostwa z miejscowości Janików dają obraz budownictwa ludowego tym rejonie w latach 30. XX w. Był to czas, w którym chałupy budowano już jako wieloizbowe obiekty z co najmniej dwoma izbami, a także obszerną sienią, ciągle powszechnie występują także komory. Rozbudowane urządzenia ogniowe oraz ich ulokowanie w środku domostwa tworzyły dośrodkowe układy rozplanowania wnętrza i zapewniały dobre warunki mieszkaniowe.
więcej
Piotr Marczak, Wędrówki Szlakiem Książąt Mazowieckich, czyli Mazowsze znane i nieznane
opublikowano:
Dla większości turystów Mazowsze kojarzy się przede wszystkim z Warszawą i atrakcjami wielkiego miasta: z Zamkiem Królewskim, z Kolumną Zygmunta, z restauracjami, z teatrami, z kinami i klubami. Dokąd jednak powinien udać się ktoś, kto chce uciec od wielkomiejskiego zgiełku, a równocześnie chce zobaczyć coś niezwykłego i przeżyć coś ekscytującego? Odpowiedź jest prosta, powinien udać się w niezwykła podróż Szlakiem Książąt Mazowieckich.
więcej
Wystawa Chopin, bracia Kolbergowie, inspiracje w Muzeum Krajoznawczym w Łucku na Ukrainie
opublikowano:
W Muzeum Krajoznawczym w Łucku na Ukrainie 28 maja 2010 roku otwarto zorganizowaną przez Muzeum Wsi Radomskiej wystawę \"Chopin, bracia Kolbergowie, inspiracje\". W Lucku wystawa będzie prezentowana do końca sierpnia.
więcej
Zapraszamy do MWR
trip a
warto zwiedzic
noclegowo.pl
Newsletter Jeżeli chcesz otrzymywać aktualne informacje z Muzeum Wsi Radomskiej podaj poniżej swój adres e-mail:
Newsletter
wersja html wersja tekstowa